Renault İcra Kurulu Başkanı Carlos Ghosn Avrupa’daki hükümetler ekonomilerinin rekabetçiliğini arttırmak için önlemler almazsa Avrupa otomobil pazarının 2020’den önce toparlanmayacağını söyledi.

İlişkili Haberler


Ghosn, Renault’nun bölgenin yeni otomobil satışlarının bu yıl yüzde 3 düşeceğini tahmin ettiğini ve önümüzdeki üç ya da dört yıl büyüme beklemediğini belirtti.

Ghosn ancak Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkeler esnek olmayan çalışma yasalarını Almanya’nın 2010’ların başlarında ettiği gibi ıslah ederlerse, Avrupa’nın 2020’ye kadar büyümeye dönebileceğini söyledi.

Ghosn, Duisburg-Essen Üniversitesi’nin Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nde düzenlenen konferansta, “Aksi takdirde durgunluğun çok uzun süre devam edeceğini tahmin ediyorum” dedi.

İcra Kurulu Başkanı ülkelerin gerekli reformları yapması konusunda iyimser olduğunu, çünkü “başka seçeneklerinin olmadığını” söyledi. Ghosn, Avro bölgesindeki borç krizinin Avrupa’da onlarca yıldır süren trendleri hızlandırdığını, bu yüzden üretim ve satış büyümesinin Batı pazarlarından, gelişen pazarlara kaydığını belirtti.

Endüstri kuruluşu ACEA’ya göre, geçen yıl AB ve EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) ülkelerinde yeni otomobil kayıtları yüzde 7,8 azalarak 1995’ten beri en düşük seviyesi olan 12,53 milyon adede geriledi. Otomotiv Araştırmaları Merkezi satışların bu yıl 12,07 milyon adede ineceğini, sonra 2014’te 12,61 milyona yükseleceğini tahmin ediyor.

Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nin başkanı profesör Ferdinand Dudenhoeffer Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerdeki ekonomik sorunlar nedeniyle Avrupa’nın çok yavaş toparlanacağını söyledi ve otomotiv endüstrisinin kendini toparlayabilmesi için önce ekonomik durumun istikrara kavuşması gerektiğini kaydetti.