Bentley Continental Supersports

İngiliz ultra lüks otomobil üreticisinin lügatında "süper hızlı", "süper kirli" anlamına gelmiyor

10.12.2009 - 17:22

Bentley Continental Supersports

E85 biyoyakıtla da çalışabilen yeni Continental Supersports 630 bg ve 800 Nm üreten çift turbolu, 6.0 litrelik bir W12 motora sahip ve 0 – 100 km/s hızlanma süresi 3.9 saniye. Ancak bütün bu gücüne ve performansına rağmen, aracın % 85 geri dönüştürülebilir olduğu Alman Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA) tarafından tasdik edildi; böylece araç bunu başaran birkaç lüks otomobilden biri oldu.


Bentley Motors’un araç geliştirme bölümü başkanı Dr. Arno Homburg, “En hızlı Bentley’i üretmek de başlı başına bir zorluktu, fakat bu hedefe ulaşmaya çalışırken çevresel özelliklerden hiçbir ödün vermemek konusunda da aynı derecede kararlıydık. Sonuçta bunun gelmiş geçmiş en aşırı ve aynı zamanda en yeşil Bentley olması gibi bir paradoks ortaya çıktı” dedi.

Bentley tek kapılı otomobilinin, E85 biyoyakıtla çalıştırıldığı zaman, motordan tekerleğe CO2 emisyonlarını % 70’e kadar azaltabildiğini söylüyor.

Homburg, “Çevresel gelişimlere katkıda bulunmak bir otomobil yapımcısı olarak sorumluluğumuzun bir parçası ve Supersports ile bu düşüncenin bir evrimini görebiliyorsunuz. Bentley’ler çok uzun süre dayandığı halde – yapılan otomobillerin yüzde 70’e yakını ya hala yollarda ya da koleksiyonlarda – herhangi bir çevresel etkinin en aza indirilmesini sağlamaya çalıştık. Ahşap ve deri gibi doğal malzemelerin bol miktarda kullanılması ve bunların kullanılmalarının özünde bulunan ustalık doğal olarak bizim lehimize işledi” diye sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...