Bentley zarif coupe serisi Continental GT’yi 2011 model yılı için revize ettikten sonra seriye 4 litrelik V8 motora sahip bir model eklemeyi planladığını söyledi.

İlişkili Haberler


Daha sportif görünen, gücünü tanıdık W12’den alan GT bu ayın ilerleyen günlerinde Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. V8 yaklaşık 18 ay içinde 2012 modeli olarak piyasaya sürülecek.

Bentley’in teknik müdürü Uli Eichhorn kısa süre önce yaptığı bir basın toplantısında, “V8, yakıt fiyatlarındaki artışlara, karbon dioksitle ilişkili mevzuata ve dünya çapındaki süper otomobil pazarındaki belirsizliğe karşı aldığımız tedbir,” dedi.

Eichhorn 4 litrelik V8’in Audi ile beraber geliştirilen tamamen yeni bir motor olduğunu ve henüz bir üretim modelinde kullanılmadığını söyledi. Bentley yeni V8’in W12 gibi İngiltere’de üretileceğini ifade etti. Şu an için motorun güç çıkışı bilinmiyor.

Ama Bentley’in turbo beslemeye merakı göz önünde bulundurulursa çıkış rakamları muhtemelen 350 bg ile 400 bg arasında olacak ve böylece GT’nin, 12 silindirli motoru ile rekabet edemeyeceği pazar segmentlerinde de ilgi görmesini sağlayacak.

Mevcut Continental GT yedi yıldır üretiliyor ve şu ana kadar 23.000 adet otomobil üretildi. Yerini aldığı modele göre Continental GT’de kullanılan motor daha güçlü; 575 beygir ve 700 Nm tork üretiyor. 65 kg hafifleyen Continental GT’nin 0-100 km/s hızlanması 4.6 saniye, son sürati 318 km/s.