Şirketin dünya satışları başkanı Ian Robertson Pekin Otomobil Fuarı’nda “Karbon fiberi verimli bir şekilde yüksek hacme taşıyan ilk üretici olacağız” dedi. Robertson karbon fiber teknolojisinin elektrikli araç projesi dışındaki alanlarda kullanım için umut vaat ettiğini belirtti. Bu durum firmanın daha iyi “ölçek ekonomileri” oluşturmasına yardımcı olabilir.

İlişkili Haberler


Alman üretici ve ortağı SGL Grup Washington eyaletinde yeni elektrikli otomobilin parçalarını tedarik etmek üzere 100 milyon dolarlık bir karbon fiber üretim fabrikası inşa etmeyi planlıyor. Robertson Washington fabrikasının karbon fiberi üreteceğini, Almanya’daki bir fabrikanın ise malzemeyi kullanarak 2013’te çıkacak Megacity aracının panellerini yapacağını söyledi.

Megacity’deki karbon fiberin sağladığı ağırlık tasarrufu elektrikli aracın bataryalarının getirdiği ekstra ağırlığı neredeyse telafi ediyor. Malzeme aynı zamanda mükemmel çarpma güvenliği özelliklerine de sahip.

Karbon fiber pahalı bir malzeme olsa da, ağırlık tasarrufu maliyet avantajları da sağlıyor. Robertson “Biraz daha pahalı ama yüzde 30 hafif olan karbon fiberi kullandığınızda aynı menzil için daha az sayıda bataryaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu gerçekten işe yarayan bir değiş tokuş” şeklinde konuştu.