BMW üretime sokacağını açıkladığı Vision EfficientDynamics konseptinin geliştirilme süreciyle ilgili yeni fotoğrafları ve bilgileri basına dağıttı. Vision EfficientDynamics’in en yeni versiyonu bu ay düzenlenecek Leipzig Ticaret Fuarı'nda da sergilenecek.

İlişkili Haberler


Vision EfficientDynamics BMW’nin ActiveHybrid teknolojisini kullanan 2+2 konfigürasyonlu bir spor coupe. Yalnızca 1,24 metre yüksekliğindeki, maksimum aerodinamik akış için tasarlanmış otomobil yalnızca 0,22 sürtünme katsayısına sahip. Araç iki kapılı ama BMW arka yolcu koltuklarına kolayca erişileceğine söz veriyor.

BMW’nin basın açıklamasına bakılırsa Vision EfficientDynamics’teki ActiveHybrid teknolojisinin kalbinde üç silindirli turbo beslemeli bir dizel motorla ön aksta “hibrit senkronize” bir elektrik motorunu ve arka aksta “tam hibrit” bir motoru bir araya getiren bir hibrit tertibatı bulunuyor. Konsept modelde iki elektrikli motor vardı, muhtemelen arka aksta “tam hibrit” motor olmasından da bu kast ediliyor. Elektrik motorları güçlerini otomobilin altına boylamasına takılmış lityum-polimer bir batarya paketinden alıyor.

Aracın 323 bg gibi azımsanmayacak bir toplam çıkışa sahip. 0’dan 100 km/s’ye yalnızca 4,8 saniyede çıkabilen otomobilin AB test döngüsündeki yakıt tüketimi 100 km’de 3,76 litre, CO2 emisyonları da 99 gr/km.

Vision EfficientDynamics’in menzili yalnızca elektrik gücüyle 50 km, ama dizel motora yakıt sağlayan 24 litrelik depo bu menzili 700 kilometreye çıkarıyor.

Spekülasyonlara göre Vision EfficientDynamics i100 ya da i1 adıyla piyasaya sürülecek.

Model 2013’te satışa sunulacak.