BMW’den elektrikli modellere özel alt marka

Yeni alt marka özgün hibritler, menzil artırıcılı araçlar ve elektrikli araçlardan oluşacak.

22.02.2011 - 01:39

BMW’den elektrikli modellere özel alt marka

BMW i adında yeni bir alt marka başlatacağını teyit etti. Şirket bu yeni alt markayı bağımsız hibritlerde, menzil artırıcılı araçlarda ve prize takılan elektrikli modelleri içeren bir yelpazede kullanmayı planlıyor.


Yeni alt markayla çıkacak ilk otomobiller arasında i3 ve i8 olacak. Her iki modelin 2013’te piyasaya sürülmesi planlanıyor. BMW’nin ARGE operasyonları başkanı Klaus Draeger, “Bu otomobiller özel olarak alternatif tahrik sistemleri için tasarlandı. Yenilikçi bir mimari kullanarak bataryaların oluşturduğu fazla ağırlığı ortadan kaldıracağız,” diye konuştu.

LifeDrive adını taşıyan bu yeni mimaride aktarma organları alüminyum bir şasinin içinde bulunuyor. Yolcu hücresi ise ABD merkezli SG Carbon şirketiyle ortaklaşa geliştirilen karbon fiber ile takviye edilmiş plastikten yapılacak.

BMW'nin yeni alt markasının logosu BMW'nin yeni alt markasının logosu

Daha önce şirket içinde MegaCity Vehicle adıyla anılan, iki artı iki oturum konfigürasyonundaki i3, BMW’nin özel olarak şehir ortamında sürüş için tasarlanmış ilk üretim modeli olacak. İlk olarak BMW’nin, geçen yılın sonlarında çizdiği bir resmi eskizde görülmüş olan araç, yüksek köşeli profili ile dikkat çeken bir tasarıma sahip.

BMW i8 ise, şirketin Vision EfficientDynamics konsept çalışmasını temel alıyor. BMW bu prize takılan hibridin spor otomobili benzeri performansı ile, küçük bir otomobilin yakıt tüketimi ve emisyon seviyesini bir araya getireceğini söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...