DriveNow adı verilen yeni program BMW ile Almanya’nın en büyük otomobil kiralama şirketi Sixt’in eşit paya sahip olduğu bir ortak girişim.

İlişkili Haberler


1 Nisan’da Münih’te başlayacak plan kapsamında 300 Mini ve BMW 1 serisi otomobil kiraya verilecek. Münih’i kısa süre sonra 500 otomobille Berlin şehri takip edecek.

Sürücüler interneti veya bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak şehrin farklı yerlerine park edilmiş otomobilleri ayırtacak, sonra sürücü ehliyetlerine takılan bir çip vasıtasıyla bunlara erişecekler.

BMW’nin satış ve pazarlama bölümünün başkanı Ian Robertson, şirketin sürekli olarak yeni girişimler başlatmayı ve markaya yeni müşteriler eklemeyi hedeflediğini söyledi. Plan Avrupa’nın diğer şehirlerine ve rağbet görürse diğer kıtalara yayılacak.

Talebe bağlı olarak plana yeni otomobiller de eklenecek. Örneğin 2013’ten itibaren BMW’nin yeni alt markası, i serisi elektrikli otomobiller de plana dâhil edilecek.

Robertson planın şehirlerde yaşayan insanlara otomobil sahibi olmaya bir alternatif sunacağını ve bakım sigorta gibi masrafların çoğuyla uğraşmadan, anlık kararla otomobil kullanmaya imkan tanıyacağını söyledi.

Peugeot, Citroen ve Mercedes-Benz de dünyanın farklı bölgelerinden benzer planlar sunuyorlar.