BMW'nin amiral gemisi yenilendi

Merakla beklenen BMW 7 Serisi yeni yüzünü gösterdi. Tamamen yenilenen aracın Almanya’da düzenlenen lansmanını ntv.com.tr yerinde izledi.

ntv.com.tr 12.06.2015 - 16:05 | Son Güncelleme : 12.06.2015 - 16:29

BMW'nin amiral gemisi yenilendi

Lüks sedan sınıfının en beğenilen modellerinden biri olan BMW 7 Serisi, yeni versiyonuyla tasarım ve teknoloji olarak önemli yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Aracın ön yüzünde en önemli değişiklik yeni far grubu. İlk bakışta selefinden ayrılmasını sağlayan lazer teknolojili far grubu aydınlatmada da büyük fark yaratıyor.

Aracın dış görünümünde en dikkat çekici değişiklik ise silüeti değiştiren, kalınlaştırılan C sütunu olmuş. Bu sayede yandan bakıldığında çok daha güçlü bir görünüm elde edilmiş. Otomobilin arka tasarımıysa neredeyse tamamen değiştirilmiş, çok daha güncel bir görünüme kavuşmuş. 

Almanya’da Dingolfing fabrikasında üretilecek yeni BMW 7 Serisi'nde kullanılan EfficientLightweight teknolojisi sayesinde aracın ağırlığı versiyonlara gore 130 kilograma kadar azaltılmış. Üretim aşamalarını gözlemleme şansı bulduğumuz aracın birçok noktasında karbon parçalar kullanılarak hem dayanıklılık artırılmış, hem de hafifleme sağlanılmış. Özellikle tavan bölgesinin büyük bölümünde karbon parçalar kullanılarak aracın üst kısmının ağrlığı azaltılmış. Bu sayede yeni 7 Serisi’nin ağırlık merkezi daha aşağı çekilerek daha stabil ve konforlu sürüşler hedeflenmiş. Standart olarak sunulan otomatik iki akslı havalı süspansiyon, Integral Aktif Direksiyon sisteminde yapılan en son güncelleme, ek olarak ADAPTIVE modunu etkinleştirmek üzere tasarlanan Sürüş Deneyimi Kontrolü, aracın konfor ve yol tutuş konularındaki iddiasını ortaya koyuyor. 

BMW 7 Serisinin yeni neslinde iDrive işletim sisteminin ekranı ilk kez dokunmatik olarak sunuluyor. Bir diğer yenilikse ilk kez sunulan BMW harekete duyarlı kontrol özelliği. Bir 3D sezicisi tarafından algılanan el hareketleri birçok özelliğin kontrol edilebilmesini sağlıyor. El hareketleri, ses yüksekliğinin kontrol edilmesi ve gelen telefon çağrılarının reddedilmesi ya da kabul edilmesi gibi işlevler için kullanılabiliyor.

Otomobilin en fazla dikkat çeken özelliklerinden biri de uzaktan kumandası oldu. Normalde sadece kapıları açma-kapama işlemlerine yarayan bu kumanda yeni BMW 7 Serisi’nde bambaşka bir kimliğe bürünmüş. Üzerinde otomobilin görselini görebildiğiniz bu kumanda düğmesinden aracın menzili dahil bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Ve en önemlisi; bu kumanda sayesinde aracı uzaktan park edebiliyorsunuz. Evet yanlış okumadınız; aracı oturduğunuz yerden ileri-geri hareket ettirebiliyor, direksiyonda kimse olmadan manevra yaptırabiliyorsunuz.

Yeni BMW 7 Serisi Avrupa ile birlikte Ekim ayı sonunda ülkemizde satışa sunulacak. Türkiye’de ilk olarak 730d xDrive ve 730Ld xDrive seçenekleri  bulunacak.  

Yazı ve fotoğraflar: Onur Akçay

Sayfa Yükleniyor...