BMW’nin kiralık elektrikli otomobili

Şirket 2012 ActiveE’yi Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek tanıtımından önce duyurdu.

15.02.2011 - 13:55

BMW’nin kiralık elektrikli otomobili

Temel olarak 2013 Megacity’nin (MCV) teknolojik bir ön izlemesi olan ActiveE 1 Serisi Coupe’u temel alıyor ve MCV’de kullanılacak tahrik bileşenlerini ve batarya teknolojisini barındırıyor.


Araç gücünü 172 beygir güç ve 250 Nm tork üreten bir elektrikli motordan alıyor. Motor aracın 0’dan 100 km/s hıza dokuz saniyeden kısa sürede çıkmasına, yaklaşık 145 km/s azami hıza ulaşmasına ve tek şarjla 160 km civarı yol kat etmesine imkan tanıyor. Lityum iyon bataryalar tükendiğinde bir hızlı şarj cihazıyla dört ila beş saatte tamamen şarj edilebiliyorlar.

Stil olarak, ActiveE Alpine White boya, devrlerden esinlenmiş grafikler, şişkin bir kaput, modifiyeli tamponlar ve düşük yuvarlanma dirençli lastikler barındıran hafif 16 inçlik alaşım jantlar içeriyor.

İçeride, elektrikli araca dönüşümün parçası olarak birkaç fedakarlık yapılmış. Kabinde yine dört kişilik yer var, ama bagaj kapasitesi 285 litreden 200 litreye indirilmiş.

BMW iOS kullanıcılarının kapıları uzaktan kilitleyip açmalarına ve batarya / şarj durumunu kontrol etmelerine izin veren bir MyRemote uygulaması sunuyor.

1.000’i aşkın ActiveE üretilecek ve bu sonbaharda Los Angeles’ta, San Diego’da, San Francisco’da, Sacramento’da, New York’ta, Boston’da ve Connecticut eyaletinde kiraya verilecek. Avrupalı ve Çinli tüketiciler de ActiveE’yi kiralayabilecek, ama bunun ayrıntıları henüz açıklanmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...