NTV

Çarpışma engelleme sistemi kazaları azaltıyor

Otomobil

Volvo XC60’ın düşük kaza oranı üzerinde yapılan bir çalışma, çarpışmadan kaçınma sistemlerinin araç güvenliğini iyileştirebildiğine dair kanıtlar sundu.

ABD’deki Otoyol Kayıp Verileri Enstitüsü (HLDI) tarafından açıklanan rapora göre, City Safety (Şehir Güvenliği) adı verilen düşük hızla çarpışmadan kaçınma sistemi barındıran XC60, diğer orta boyutlu lüks SUV’lara göre yüzde 27 daha az hasarlı kazaya karışmış.

İlişkili Haberler


Çarpışmadan kaçınma sistemi barındıran aracın karıştığı yaralanma içeren kazaların oranı da yüzde 51 daha az.

Ayrıca rapora göre XC60’ın hasarlı kazalara karışma ihtimali diğer Volvo’lara göre de yüzde 19 daha az. Enstitü Başkanı Adrian Lund bu istatistiğin dikkate değer olduğunu, çünkü fiilen Volvo sürücülerinin genel bir sürücü örneklemine göre daha güvenli sürücüler olduğunu iddia eden görüşü geçersiz kıldığını söyledi.

City Safety sistemi 3 ila 30 km/s arasındaki hızlardaki olası kazaları tespit etmek için bir kızılötesi lazer alıcısı kullanıyor. Eğer sürücü zamanında tepki vermezse sistem otomatikman frene basıyor. Sistem 30 km/s’nin üzerindeki hızlarda çalışmıyor.

Lund anket verilerine göre çarpışmadan kaçınma sistemlerinin yaklaşan bir kazayı fark edemeyen dikkati dağılmış sürücülere yardımcı olabileceğini söyledi.

Lund verdiği röportajda, “Sürücü hataları kazaların yüzde 90’ının sebebi. Bu tehlike anında sürücüye uzanarak tehlikenin farkına varmasını sağlayabilen ilk teknoloji” dedi.

Lund Enstitü’nün bu sene içinde yüksek hızlar için tasarlanmış çarpışmadan kaçınma sistemlerinin etkinliğini inceleyeceğini söyledi.

Enstitü teknoloji hakkında karşılaştırılabilecek başka bir verinin açıklanmadığını kaydetti.

Otoyol Kayıp Verileri Enstitüsü’nün bağlı olduğu Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün (IIHS) sözcüsü Russ Rader, “Bunlar gelişmiş çarpışmadan kaçınma sistemlerine dair ilk gerçek veriler,” diye konuştu.