Casusluk olayında şüpheli durum

Renault ilk defa hileyle sanayi casusluğu kurbanı olduğuna inandırıldığına dair şüpheleri olduğunu söyledi.

04.03.2011 - 18:39

Casusluk olayında şüpheli durum

Renault'nun Operasyon Direktörü Patrick Pelata, Fransız gazetesi Le Figaro'ya verdiği, Perşembe günü gazetenin web sitesinde yayımladığı bir röportajda, “Bazı hususlar bizi şüpheye düşürdü,” dedi.


Çok ses getiren olayda Renault, Ocak ayında elektrikli araç programını hedefleyen, bir sanayi casusluğuna kurban gittiği ve bilgilerin yabancı bir güce aktarıldığı şüphesi ile üç yöneticisini işten atmış ve kanuni şikayette bulunmuştu.

Perşembe günü erken saatlerde, Renault'nun avukatı Fransız istihbarat hizmetlerinin soruşturma kapsamında İsviçre ve Liechtenstein'daki banka hesaplarının varlığını araştırmaya devam ettiklerini belirtmiş ve Fransız otomobil yapımcısının kandırıldığına dair iddiaları reddetmişti.

Bu banka hesaplarının varlığı üç yöneticiye karşı açılmış davanın kilit bir parçasını oluşturuyor. Yöneticilerin üçü de yanlış bir şey yapmadıklarını söyleyerek Renault'ya dava açtı.

Pelata gazeteye verdiği röportajda Renault'nun iki teorisinin olduğunu söyledi.

Operasyon Direktörü röportajda, “Ya gerçekten bir casuslukla karşı karşıyayız ve kıdemli bir güvenlik yöneticisi her şeye rağmen kaynağını koruyor, ya da Renault amacını bilmediğimiz, ama sahtekarlık amaçlı muhtemel bir manipülasyonun kurbanı oldu,” dedi.

“İkinci ihtimal geçerliyse ve bütün kuşkular kalkarsa üç yöneticiyi yeniden işe almaya teklif edeceğiz ve yapılmış bütün haksızlıkları telafi etmeye özen göstereceğiz.”

Pelata her iki durumda da “şirketin bir kurban olduğunu” belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...