Marka Cenevre’de GQ3’ün yanı sıra bir SUV’un ve bir steyşının ön izlemesini sunan konsept araçlar da sergileyecek. SUV benzinli-elektrikli, dört tekerlekten çekişli hibrit güç aktarım sistemi içerecek, ama motor hakkında başka bilgi verilmedi.

İlişkili Haberler


Qoros sözcüsü markanın bu sene hangi ülkelerde satışa sunulacağını açıklamadı. Sözcü Automotive News’e yaptığı açıklamada, “Avrupa organizasyonumuzu kurma sürecindeyiz ve henüz ülkelerde hangi sırayla piyasaya çıkacağımıza karar vermedik” dedi.

Avrupa’da daha önce satışa sunulan Çin otomobilleri EuroNCAP çarpışma testlerinde kötü sonuçlar elde etmişlerdi, ama Qoros GQ3’ün hem Avrupa, hem de Çin testlerinde “en iyi puanları” almasını amaçladığını söylüyor.

GQ3’ün Skoda Rapid ve Seat Toledo gibi otomobillerle rekabet etmesi bekleniyor. Modelin fiyatı açıklanmadı. Qoros’un yaptığı açıklamaya göre yeni otomobil, segmenti için “görülmedik derecede bol iç alan” sunacak.

Standart ekipmanlar arasında navigasyon ve İnternet bağlantısı içeren çok fonksiyonlu bir dokunmatik ekran da bulunacak. Qoros, şirket içinde geliştirilen 8 inçlik ekranda ısıtıcı ve klima gibi geleneksel işlevler için kontrollerin de olacağını söyledi.

Çinli otomobil üreticisi Chery ile yatırım şirketi Israel Corporation arasındaki bir ortaklık olan Qoros hem Avrupa, hem de Çin’deki müşterilere hitap edecek “cazip” modeller sunmayı hedefliyor.

Şirketin açıklamalarına göre, Qoros tasarımının başında Mini’nin stil bölümü eski başkanı Gert Hildebrand bulunuyor. Şirketin İcra Kurulu Başkan yardımcısı ise Volkswagen’in ABD eski başkanı Volker Steinwascher.

Batılı otomobil şirketlerinden transfer edilen diğer önemli çalışanlar arasında Jaguar Land Rover’ın araç mühendisliği bölümü eski başkanı Peter Makin bulunuyor. Makin şu anda Qoros’ta araç programı yetkili müdürü. BMW’nin araç performansı ve şasiden sorumlu eski baş mühendisi Klaus Schmidt de Qoros’ta araç mühendisliği yetkili müdürü olarak çalışıyor.

Qoros otomobiller Şangay yakınlarındaki Changsu’da bulunan yeni bir fabrikada, başlangıç için yılda 150.000 adet üretim kapasitesiyle üretilecek. Şirket bu kapasitenin yılda 450.000’e kadar çıkarılabileceğini söyledi.