NTV

Dakar Rallisi’ni MINI kazandı

Otomobil

İki haftalık yarışın ardından Fransız pilot Stephane Peterhansel ve kopilotu Jean-Paul Cottret büyük ölçüde modifiye edilmiş bir MINI Countryman ALL4 ile 2013 Dakar Rallisi’ni kazandılar.

Bu birincilik MINI’nin ikinci Dakar zaferi ve Peterhansel’in kariyerindeki on birinci galibiyet oldu. Peterhansel böylece yarışta bir rekora imza attı.

İlişkili Haberler


Üst üste beşinci kez Güney Amerika’da yapılan zorlu 2013 Dakar Rallisi’nde yarışmacılar Peru, Arjantin ve Şili’de 8.000 kilometre kat ederek Ant sıradağları ve dünyanın en kurak bölgelerinden biri olarak görülen Acatema Çölü gibi zorlu arazilerden geçtiler.

Peterhansel yarışı sadece 38 saat 32 dakika 39 saniyede tamamladı. Otomobil kategorisinde ikinciliği Toyota Hilux’u ile Giniel de Villier, üçüncülüğü de Countryman ALL4’ü ile Leonid Novitsky elde etti.

Dakar’ı kazanan MINI, Countryman gibi görünecek şekilde tasarlanmış, ama iki otomobilin bir çok parçası farklı.

Kevlar gövdeli 1900 kilogramlık otomobil, çift turbo beslemeli 3,0 litrelik turbo dizel motor ve altı vitesli sıralı bir şanzımana sahip. 310 beygir güç ve 700 Nm tork üretebilen altı silindirli motor MINI’yi arazide 177 km/s azami hıza çıkarabiliyor.