Saab’ın, geçen hafta bazı parçaların teslimatının durması nedeniyle üretime ara vermesinin ardından, markanın Hollandalı ana şirketi Spyker Cars kısa ve orta vadeli finansman aramaya devam ettiğini söyledi.

İlişkili Haberler


Spyker yaptığı resmi açıklamada, “Spyker şu anda Saab için ilave kısa ve uzun vadeli finansman temin etmek amacıyla birkaç şirketle görüşme yürütüyor. Saab’ın hisselerini daha fazla finansman bulmak için kullanabilmesi amacıyla İsveç Ulusal Borç Bürosu’ndan (NDO) hisselerindeki rehini kaldırmasını istedik. Bu Saab’ın şu anda üzerinde çalıştığı finansman senaryolarından biri” dedi.

Açıklamada “görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı kesin değil ve NDO’nun rehini kaldırmasına bağlı. Saab ilave finansman temin ettikten ve tedarikçilerle ödeme sorunlarını çözüme kavuşturduktan sonra finansmanın alınmasından itibaren bir hafta içinde normal üretime devam edebilmeyi bekliyor” dendi.

Spyker ekstra finansmanın hem üretimi yeniden başlatması, hem de 2011 iş planını gerçekleştirebilmesi için gerekli olduğunu söyledi. Bu plan 9-5 SportCombi steyşın modelinin ve GM’den temin edilen 9-4 SUV’un satışa sunulmasını içeriyor.

Görünüşe göre yeni 9-5 ve mevcut 9-3 gamının satışları, tedarikçilere ödeme yapmaya, 9-5 Sport Combi ve 9-4X’in üretiminin başlatılmasını ve piyasaya sürülmesini karşılamaya yetecek kadar nakit para getirmiyor.