Duayen ile Cenevre sohbeti

Saffet Üçüncü’ye Cenevre Otomobil Fuarı’nda öne çıkanları sorduk.

09.03.2012 - 19:59

Duayen ile Cenevre sohbeti

Türkiye otomobil dünyasının duayen ismi Saffet Üçüncü, Cenevre Otomobil fuarıyla ilgili ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı.


Fuardaki yeni modeller ve teknolojiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Üçüncü, özellikle benzinli motorlardaki gelişmeye dikkat çekti.

Üçüncü, 'hibritler karşısında, içten yanmalı motorların vadesinin dolmadığını' söyledi.

İşte Üçüncü'nün Cenevre Otomobil Fuarı izlenimleri;

Bentley yeni konsepti ile araziye girdi, ne diyorsunuz?

Saffet Üçüncü: Bentley SUV, lüks SUV sevenler için şu anda mevcutların en iyisi.

Peki bir adet üretilen Lamborghini Aventador J?

Saffet Üçüncü: Aventador’un üstünü almışlar, moto GP’de kullanılan motosikletlerdeki rüzgar kıranın aynısı bu otomobile koymuşlar. Hem sürücü için hemde yolcu için, müthiş bir karbon işçiliği, müthiş bir aerodinamik dersi veriyor. Modelin ismindeki J harfi yarış otomobili sınıfı özelliklerini tanımlayan “Ek J”den geliyor, senelerce biz ona göre araba yaptık.

Honda’nın tekrar spor otomobil yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saffet Üçüncü: NSX müthiş güzel olmuş, arabanın tasarımını çok çok beğendim. Yalnız Fuarda bir de Toyota’nın GT-86 diye bir otomobili var, tavsiye ederim bir de O’na bakın. Toyota’yı biz inceledik, atmosferik emişli boksör motor beni çok etkiledi, çünkü ağırlık transferi çok profesyonelce çok net gerçekleşiyor. Kullananlar otomobilde dinamikleri; kafadan kayma, arkadan bırakmanın çözüldüğünü görecekler. O kadar iddialı olacağını düşünüyorum.

Yeni Mercedes Benz A sınıfı bambaşka bir tasarıma kavuşmuş. Daha önce A Sınıfı kullananlar sizce yine aynı otomobili mi tercih edecek yoksa başka bir otomobili mi?

Saffet Üçüncü: Bence Yeni A’yı (son nesli) tercih ederler. Mercedes’in Yeni A Sınıfı bu segmentte çok adamı rahatsız eder. Çok değişik bir otomobil, hacimli bir otomobil, bel seviyesi biraz yukarda, uzun ön tarafı spor sevenleri cezbede bilir, arkası coupe gibi, bir kısım insan onu çok beğenecektir. İlk defa gördüğüm, gölgeleme gibi tasarım oyunları var otomobilde. Çok farklı bir yaklaşım var Mercedes’te. Fiyatının uygun olacağını söylüyorlar, eğer gerçekten öyle olursa adetsel olarak çok çok ileri gidebilir.

Bu yıl elektrikli hibrit otomobiller Opel Ampera Chevrolet Volt yılın otomobili oldu, içten yanmalı motorlara ne kadar ömür biçiyorsunuz?

Saffet Üçüncü: Bu fuarı gördükten sonra daha da uzayacağını düşünüyorum, çok aykırı bir şey söylüyorum, başkaları benle aynı düşünmüyor olabilir, fakat fuarı gezenler çok detayları atlıyorlar, fuarda 1 litre hacminde 200 Nm tork üreten motorlar var ve 100 km’de 4 litre yakıyorlar ve emisyonları da oldukça düşük. Ben söylenenlere çok şaşırıyorum, somut bilgiler var; benzinli motorlarda müthiş yatırımlar ve ileri giden teknolojiler var.

Range Rover Evoque üstü açılır modelini nasıl buldunuz?

Saffet Üçüncü: Çok marjinal, saygı duyuyorum, dünyada ilk kez bir SUV’da üstü açık bir otomobil gördüm.

BMW M Performance ürün yelpazesi ile sizce başka pazarlardan çalmak istiyor gibi mi?

Saffet Üçüncü: Kesinlikle çalmak istiyor gibi ve çalabilme ihtimali de var.

Yeni BMW 3 Serisi?

Saffet Üçüncü: Bu kasanın bir çok insan tarafından ciddi beğenileceğinden eminim. Çünkü çok farklı özellikleri var. Bu arada fuarda en beğendiğim otomobillerinden bir tanesi de M6 Coupe. Performansa meraklı bir çok insanı, aynı zamanda da klasik çizgiler taşıyan çok karakterli otomobilleri seven insanları da etkileyecektir diye düşünüyorum.

Fuarda size hediye verecek olsalar hangi performans otomobilini seçerdiniz?

Saffet Üçüncü: Üstü açık olarak Porsche Boxster, coupe olarak BMW M6 son derece hoş bir otomobil, egzotiklerden Ferrari F12 Berlinetta çok şık olmuş. Göze batmayım da çok kuvvetli bir otomobilim olsun diyorsanız Audi RS4 değişik bir atmosferik motora sahip. Biliyorsunuz bugüne kadar turboydu.

En ilginizi çeken konsept hangisi oldu?

Saffet Üçüncü: Çok samimi söyleyeceğim benim için tabii duygusal, bizim yerli otomobilimiz Karsan çok hoşuma gitti.

Saffet Üçüncü Karsan’ın Fuarda yeri yerinden oynattığını söyledi ve “İnşallah Türkiye’de de aynı ilgi vardır diye ümit ediyorum” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...