1936 model bir Bugatti 57SC Atlantic şu ana dek el değiştiren en pahalı otomobile dair daha önce bilinen bütün rekorları yerle bir etti. Sadece üç adet üretilen modelin orijinal durumda kalan iki örneğinden biri olan bu klasik, Gooding & Company’nin aracılığında düzenlenen açık artırmada 30 milyon dolar üstünde bir fiyata el değiştirdi. Otomobil daha önce 2008’de ölen, New Hampshire’lı Dr. Peter D. Williamson’a aitti. Modelin diğer örneği ise moda tasarımcısı Ralph Lauren’ın elinde.

İlişkili Haberler


Daha önce bir açık artırmada satılan en değerli otomobil bir yıl önce yaklaşık 12.2 milyon dolara el değiştiren 1957 model Ferrari 250 Testa Rossa idi.

Aşırı nadir olması dışında Bugatti 57SC Atlantic’i bu kadar özel yapan diğer sebeplerden biri çağının ötesinde teknolojik yeniliklere sahip olması. Örneğin şirketin kurucusunun oğlu Jean Bugatti tarafından tasarlanan aracın gövdesi alüminyumdan imal edilmiş.

Los Angeles’taki Petersen Otomotiv Müzesi’nin küratörü Leslie Kendall, “Bu otomobil gerçekten çok özel,” dedi ve ekledi, “teknik bakımdan gelişkin olmasının yanı sıra, o zamana kadar yapılmış en avangart ve fütürist otomobil. Otomobil tutkunlarının önem verdiği bütün idealleri bünyesinde barındırıyor. Çok güzel, iyi bir performansı var ve nadir.”