Egzotik otomobil kusurlu bulundu

Usta otomobil yapımcısı Horacio Pagani’nin yeni süper otomobili ABD’den onay alamadı.

09.08.2011 - 17:44

Egzotik otomobil kusurlu bulundu

ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) Pagani Huayra’ya Amerikan pazarı için onay vermedi.


Bloomberg’in haberine göre Pagani’ye ümit ettiği gibi içinde bulunduğu mali zorluklar nedeniyle otomobilin hava yastığı içermemesine ilişkin muafiyet verilmedi.

Usta otomobil yapımcısı ve Pagani’nin yaratıcısı Horacio Pagani Tesla ve Lamborghini gibi başka düşük hacimli otomobil yapımcılarına verilen muafiyetin kendisine de verileceğini ummuştu.

Pagani, az sayıda üretilen bir otomobil için hava yastığı sistemi geliştirmenin fazladan 5,7 milyon dolara mal olacağını, düşük üretim hacminin ve marjlarının bu harcamaya izin vermeyeceğini belirtmişti.

Huayra’nın Amerika’da yılda 15 adet satması planlanıyordu ve otomobil ABD satışları göz önünde bulundurularak yapılmıştı.

Horacio Pagani bu yılın ilk aylarında modelin Amerika’da satılacağını açıklarken şöyle demişti: “Bu otomobil Pagani ekibinin beş yıllık azimli çalışmasının eseri ve ABD pazarına girişimizi süper otomobil endüstrisinin geleceğine yönelik vizyonumuzu genişletmeye devam etmek için benzersiz bir fırsat olarak görüyoruz.”

Pagani otomobilden yılda 15 adet satmak için ABD’de bir bayi ağı oluşturmayı umuyordu. Fakat önceki Pagani modeli Zonda da ABD için onay alamamış ve satışa sunulamamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...