Elektrikli araçlar Türk girişimci sayesinde ucuzlayacak

ABD'de bulunan Türk girşimci Dr. Kenan Şahin, elektrikli araçların gücünü arttıracak ve kobalt bağımlılığına son verecek fikri geliştirdi. Şahin'in bu buluşuyla elektrikli araçların bataryaları da ucuzlayacak.

Haberler - ntv.com.tr 12.11.2018 - 07:21 | Son Güncelleme : 12.11.2018 - 08:21

Elektrikli araçlar Türk girişimci sayesinde ucuzlayacak

ABD'deki MIT'nin (Masachusset Institute  of Technology) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Kenan Şahin, önümüzdeki yıllara damga vuracak elektrikli araçları ucuzlatabileceğini ve batarların gücünü arttırabileceğini söylüyor. 

Milliyet gazetesinden Levent Köprülü'nün haberine göre, 17 yaşında ABD'ye giden Şahin kurduğu TIAX ve CAMX Power şirketleriyle 2000 yılının başından beri batarya ve akü teknolojileri üzerinde çalışıyor.

Haberde, Şahin'in GEMX adını verdiği teıknoloji ile elektrikli araçlara olan eğilim nedeniuyle sürekli fiyatları artan "kobalt"a gereksinimin azaltılacağı belirtiliyor. Uzmanlar busayede akülerin ucuzlayacağını söylüyor. Nitekim bataryalar elektriklia raçların en pahalı bölümlerinden. Şahin, bataryalarda kobalt yerine bu madenle aynı özelliklere sahip başka elementler kullanmayı başarmış.

Sayfa Yükleniyor...