Elektrikli Mini anketi

Mini E sürücülerinin büyük bölümü aracın eksikliklerine uyum sağlamış ve elektrik gücü ile seyahatten son derece memnun kalmış.

Haberler 14.06.2011 - 15:19

Elektrikli Mini anketi

Bataryalı Mini E’nin dört yerine iki koltuk ve gerçek koşullarda 160 kilometrenin altında sürüş menzili gibi bazı sınırlamaları da olsa, kiralayanların büyük bölümü aracın eksikliklerine uyum sağlamış ve elektrik ile seyahat etmekten son derece memnun kalmış.


California Üniversitesi Davis Prize Takılan Hibrit ve Elektrikli Araç Araştırma Merkezi, BMW ile beraber, Haziran 2009’da Mini E’lerine kavuşan 450 civarı sürücüden yaklaşık 40'ına  araç hakkındaki fikirlerini sordu.

Bir yıl süren anketin sonuçlardan bazıları şöyle:

• Katılımcıların hepsi elektrikli araç sürmenin eğlenceli olduğunda ve bu araçların günlük kullanım için uygun olduğunda hemfikir

• Katılımcılar Mini E’nin günlük sürüş ihtiyaçlarının yüzde 90’ını karşıladığına inanıyor

• Katılımcıların yüzde 71’i günde 65 kilometreden az, yüzde 95’i ise 130 kilometreden az otomobil sürüyor

• Katılımcıların yüzde 88’i önümüzdeki beş sene içinde prize takılan bir araç almaya güçlü bir ilgi duyuyor

• Kiralama döneminin sonu itibariyle Mini E sürücülerinin ezici çoğunluğu araçlarını şarj etmek için kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından gelmesi gerektiğini düşünüyor

Hepsinden önemlisi, anket belki de bazılarını caydırabilecek şu sonuca ulaştı: Mini E’yi kiralayanlardan bazıları “sürüşlerini aracın kabiliyetine uyacak şekilde değiştirmiş”. Örneğin ısıtıcıyı veya klimayı çalıştırınca menzil azaldığı için bazı sürücüler bu konforlardan feragat etmeyi tercih etmiş.

Mini E'de motor devri göstergesi yerine batarya durumunu gösteren bir kadran bulunuyor. Mini E'de motor devri göstergesi yerine batarya durumunu gösteren bir kadran bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...