Elektrikli Mini sınavda başarılı oldu

Mini bir yıl süren saha testinden elde ettiği bulguları yayınladı. Testte 138 kişiye Mini E’ler verildi ve sonuçlar derlendi.

05.08.2011 - 13:55

Elektrikli Mini sınavda başarılı oldu

Mini E testlerine katılan 138 kişinin neredeyse hepsi bir elektrikli otomobil satın almayı düşünebileceğini söyledi.


Teste katılan beş kişiden dördü yolculuklarının yüzde 80’ini Mini E ile yaptığını, arka koltuklar ve daha büyük bagaj hacmi eklendiğinde bu rakamın yüzde 90’a yükseldiğini belirtti.

Bir yıllık test boyunca 400.000 kilometreyi aşkın yolculuk kaydedildi ve otomobilin günlük ortalama kullanım mesafesi yaklaşık 50 kilometre oldu. İlginç bir şekilde, otomobiller neredeyse tamamen evde ve haftada ortalama 2,9 kere şarj edildi.

Sonuçlar tamamen şarj edilmiş bir Mini E’nin 145 kilometre yol alabildiğini gösterdi, fakat katılımcıların yüzde 84’üne göre soğuk hava menzili olumsuz yönde etkiledi.

Sonuçlar sürücülerin otomobili sürmekten büyük keyif aldığını da ortaya koydu. 204 beygir güce sahip Mini E söz konusu olduğunda bütün katılımcılar “elektrikli araçları sürmenin eğlenceli olduğunu” söyledi ve bunu kısmen otomobilin iyi hızlanma kapasitesine ve yüksek ivmesine atfetti.

Son olarak, bulgular insanların bir elektrikli aracın şarj, enerji geri kazanımlı frenleme ve neredeyse tamamen sessiz olma gibi tuhaflıklarına alışması için yalnızca bir haftanın yeterli olduğunu ortaya çıkardı.

Testin sonuçları 2013’te piyasaya sürülecek tamamen yeni BMW i3’ün ve mevcut 1 serisini temel alan dört kişilik 2011 BMW ActiveE’nin geliştirilmesi için kullanılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...