Ford Avrupa’nın süreklilik müdürü Wulf-Peter Schmidt yaygın, güvenilir bir şarj altyapısı, makul fiyatlı, güvenli ürünler ve ortak standartlar olmadan elektrikli araçların ilgi çekmesinin zor olacağını söyledi.

İlişkili Haberler


Schmidt Avrupa’da elektrikli araçlara dair meselelere ve fırsatlara ilişkin kongrede panel tartışmasına katılan dört uzmandan biriydi.

Avrupa ve ABD’de elektrikli araç şarj istasyonları satan ve monte eden SPX Service Solutions’ın başkanı Tanvir Arfi mevcut sorunlara dair iyi bir örnek verdi.

“Bir şarj cihazımız var, ama hangi prizi kullanacağımızı bilmiyoruz,” dedi. Arfi, “Avrupa, ABD ve Japonya’yı kapsaması için en az üç farklı prize ihtiyaç olacak,” diye ekledi.

Mercedes-Benz’in kıdemli strateji müdürü Michael Walters, “Avrupa’da tek bir prize sahip olmaktan oldukça uzağız,” diye konuştu.

PwC danışmanlık şirketinin otomotiv bölümü başkanı Felix Kunerth elektrikli araç standartlarıyla ilgili daha fazla uyuma ihtiyaç olduğu konusunda diğer üç panel katılımcısıyla aynı fikirde olduğunu belirtti.

Elektrikli araç standartlarına ilişkin AB seviyesindeki görüşmelere de katılmış olan Schmidt nasıl devam edileceğine dair farklı görüşler olduğunu söyledi; "Kimileri en önemlisinin basitlik olduğuna inanırken, diğerleri kuralların ve elektrikli araçları şarj etmek için gereken ekipmanın uzun vadeye göre tasarlanması gerektiğini düşünüyor. Bu görüştekiler standartların parçası haline gelen ekipmanın, daha altyapı oluşturulmadan yeni teknolojilerin gerisinde kalabileceğinden korkuyorlar."

Geçen ayın sonlarında AB’nin en üst düzey ticaret yetkilisi muhabirlere AB ile ABD’nin elektrikli araçlar için ortak standartlar belirlemek üzere olduğunu söylemişti.