Euro NCAP’in yeni çarpışma testi sonuçları

Bir pikap ilk kez 5 yıldız aldı.

26.10.2011 - 15:23

Euro NCAP’in yeni çarpışma testi sonuçları

Euro NCAP, çarpışma testlerinde bu ayın en kayda değer sonucunun, Ford Ranger’ın bütün alanlarda etkileyici puanlar elde ederek, ilk kez bir pikabın beş yıldız alması olduğunu söyledi.


Ford Avustralya tarafından tasarlanıp yapılan bu üçüncü nesil Ranger, 2008’de piyasaya çıkmış önceki Ranger’ın sadece 2 yıldızlık yetişkin yolcu puanını önemli ölçüde iyileştirmiş.

Ranger özellikle %81’lik yaya puanıyla Euro NCAP’ın şu ana kadar test ettiği pikaplara verdiği en yüksek puanı aldı ve böylece bu alanda yeni bir standart belirlemiş oldu.

Bu yüksek puanın sebebi aracın daha yumuşak ve iyi tasarlanmış ön kısmının darbe enerjisini emmesi ve yayaları daha iyi koruması.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen şöyle dedi: ‘Kuşkusuz Ford Ranger böyle iyi bir yaya korumasıyla şu ana dek, pek güvenli sayılmayan pikap kategorisinde güvenlik çıtasını yükseğe taşıyor.’

Yaya koruması alanında iyi puanlar elde eden diğer araçlar BMW 1 Serisi, Mercedes M Sınıfı ve Toyota Yaris oldu.

Bunların hepsi Euro NCAP’ın 2012’den itibaren beş yıldız için koyduğu alt sınır olan %60’ın üstünde puanlar aldı.

BMW 1 Serisi Assist Advanced eCall’u bünyesinde barındırıyor. Bu otomatik acil durum arama sistemi, “Euro NCAP Gelişmiş” kategorisinde ödüllendirildi.

Fiat Freemont, Mercedes M Sınıfı, Lancia Thema ve Voyager, yaya korumasını iyileştirmeyi amaçlayan aktif kaputlarla donatılmış.

Bu otomobillerde bir yayaya çarpıldığında, alıcılar bunu tespit ediyor ve özel kumandalar kaputu kaldırarak altlarındaki sert yapılar için daha fazla boşluk sağlıyor.

Bazı üreticilerin yayaları korumak için yüksek teknolojili önlemlere yatırım yapmaları teşvik edici olsa da, bu alan hâlâ gelişime açık.

Lancia Thema, Lancia Voyager ve Fiat Freemont Chrysler’in, İtalyan otomobil üreticisi Fiat tarafından devralınmasının ilk somut sonuçlarını teşkil ediyor.

Lancia Thema toplamda 5 yıldız alırken yeni Voyager ise 4 yıldız aldı.

Daha önce 2007’de Chrysler Voyager olarak test edilen Voyager’ın yeni versiyonu, daha iyi güvenlik sunuyor, fakat Euro NCAP’e göre mini van, %79 yetişkin koruma puanı ve %67 çocuk yolcu koruması puanıyla, hâlâ yeterince iyi değil.

Mini vanın iyi yanı ise 2007’de yayalara yönelik korumada hiç puan alamayan ve yıldız verilmeyen önceki modelle karşılaştırıldığında umut vaat eden sonuçlar elde etmiş olası.

Son olarak Dodge Journey’i temel alan yedi kişilik MPV Fiat Freemont da Euro NCAP’ten toplamda 5 yıldız aldı.

Test sonuçları özeti şöyle:

Audi Q3 5 yıldız
BMW 1 Serisi 5 yıldız
Chevrolet Captiva 5 yıldız
Fiat Freemont 5 yıldız
Ford Ranger 5 yıldız
Hyundai Veloster 5 yıldız
Lancia Thema 5 yıldız
Lancia Voyager 4 yıldız
Mercedes M Sınıfı 5 yıldız
Opel Astra GTC 5 yıldız
Opel Zafira Tourer 5 yıldız
Toyota Yaris 5 yıldız

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...