Euro NCAP’in yeni test sonuçları

En yeni Euro NCAP sonuçlarında BMW 3 Serisi, Hyundai i30, Mazda CX-5 ve Peugeot 208 kurumun en yüksek notu olan beş yıldızı almayı başardı.

23.05.2012 - 14:09

Euro NCAP’in yeni test sonuçları

Dört aracın beş yıldız alması, otomobil yapımcılarının Euro NCAP’ın 2012’deki zorlayıcı 5 yıldız gereksinimlerinin üstesinden gelebildiğini gösteriyor. Bu yıl özellikle yaya koruması alanında 5 yıldız eşiği önemli ölçüde yükseltildi.


Kurum özellikle BMW 3 Serisinin yaya koruması alanında "%78 gibi takdire şayan" bir not aldığını söyledi. Açıklamasında Euro NCAP “bu aktif kaputu olmayan kompakt bir d segmenti otomobil için iyi bir sonuç” dedi.

Peugeot 208 yaya korumasından %61 alarak 2012’deki %60’lık 5 yıldız eşiğini kıl payı geçti. Mazda CX-5 %64, Hyundai i30 da %67 not aldı.

Mazda CX-5 yan darbe testlerinin her ikisinde –yan engel ve direk testi- maksimum notu alan tek yeni otomobil oldu. Buna karşılık i30 yan direk testinde göğüs koruması açısından yetersiz kaldı, fakat çocuk yolcu korumasında son testlerdeki en yüksek notu elde etti.

Beş yıldız alan Mazda CX-5, tıpkı BMW 3 Serisi gibi Otonom Acil Durum Fen sistemi (AEBs) içeriyor. Bu sistemler çarpışmaya çok yaklaşıldığında sürücüden bağımsız olarak çalışıp otomobili durduruyor veya hızını düşürüyor.

Euro NCAP Genel Sekreteri Dr Michiel van Ratingen şöyle dedi “Eğer bütün otomobillerde AEB sistemi bulunsaydı Avrupa yollarında gerçekleşen birçok kaza hafifletilebilir veya tamamen önlenebilirdi. Dolayısıyla Avrupa’nın büyük bölümünde standart olarak AEB takılı halde satılan Mazda CX-5 diğer üreticilerin izlemesi için iyi bir örnek, zira Euro NCAP gelecekteki test prosedürlerinde AEB’yi değerlendirmeyi planlıyor.”

Euro NCAP 13 Haziran’daki 15. Yıldönümünde, tüketicilerin daha da fazla güvenlik yardımına kavuşmasını sağlamak amacıyla, güvenlik programının, AEB gibi geleceğin teknolojilerine eğilen bir sonraki aşamasını açıklayacak ve sergileyecek.

Ayrıca, Audi ‘Pre Sense front plus’ (Önceden Algılama Ön Artı) teknolojisi için Euro NCAP Advanced ödülünü aldı. Bu ödül Alman otomobil yapımcısına ikinci defa veriliyor. Audi Pre Sense front plus teknolojisi 2011’de 5 yıldız almış Audi A6’da bulunuyor.

Otomobilin önüne yerleştirilmiş iki uzun menzilli radar içeren Audi Pre Sense front plus, öndeki araçların arkasına çarpma yoluyla gerçekleşecek kazaları engelleyecek veya hafifletecek şekilde tasarlanmış. Seçenek olarak sunulan sistem, sürücü bir şey yapmazsa otomobilin çarpma ihtimalinin yüksek olduğu araçları tespit edebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...