F1’den ilham alan şehir otomobili

Volkswagen’in NILS adındaki elektrikli güç aktarma organları içeren tek kişilik konsept otomobili.

06.09.2011 - 13:12

F1’den ilham alan şehir otomobili

NILS hafif konsept otomobili bir Formula 1 yarış otomobiliyle aynı temel yerleşime sahip. Yani sürücü ortada, motor arkada yer alıyor ve tekerlekler de serbest duruyor.


VW’nin geliştirme şefi Ulrich Hackenberg, NILS projesinin amacının elektrikli tahrik teknolojisini temel alan, teknik olarak sağlam ve ekonomik olarak uygun bir mikro araç geliştirmek olduğunu ifade etti.

VW konseptin “bir go-kart gibi sürüldüğünü”, 11 saniyeden kısa sürede 100 km/s hıza çıkabildiğini ve 130 km/s azami hıza sahip olduğunu söyledi.

NILS 460 kg ağırlığında. Araç, alüminyum boru tipi şasi, yüksek dayanımlı plastik paneller ve martı kanadı tipinde kapı gibi ağırlık tasarrufu sağlayan özelliklere sahip.

Otomobil gücünü 19 kilogramlık bir elektrikli motordan alıyor. Bu motor tek vitesli bir şanzımana ve bir lityum-iyon bataryaya bağlı. Batarya sürüş tarzına bağlı olarak araca 65 kilometreye kadar menzil sağlıyor ve ev tipi priz kullanarak iki saatte şarj edilebiliyor.

Araç şehir trafiğinde, kısa mesafelerde sürülecek şekilde tasarlanmış.

304 cm uzunluğa sahip olan NILS, şirketin mini otomobili Up’tan 50 cm daha kısa. Aracın eni 139 cm, yüksekliği 120 cm.

NILS öndeki otomobille arada güvenli bir mesafeyi korumak için otomatik olarak fren yapan bir otomatik mesafe kontrol sistemi ve düşük hızlardaki olası çarpışmalara karşı sürücüyü uyaran bir sistem barındırıyor.

Konsept otomobil bu ay Frankfurt otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...