Ferrari Ocak’ta Detroit Otomobil Fuarı’nda şu ana kadarki en güçlü Ferrari yol otomobilini piyasaya süreceğini söyledi.

İlişkili Haberler


Sınırlı sayıda üretilen Enzo’nun yerine geçecek olan otomobil benzinli-elektrikli bir hibrit olacak.

Ferrari’nin HY-KERS adını verdiği yüksek performanslı hibrit sistemin, atmosferik emişli doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorla, elektrikli motoru bir araya getirerek 900 beygir güç üreteceği söyleniyor.

Lüks süper spor otomobil üreticisi, Enzo’nun yerini alacak aracın 740 bg’lik F12 Berlinetta’dan daha güçlü olacağını belirtti.

Ferrari ağırlığı, Enzo’nun 1.365 kilogramlık ağırlığına mümkün olduğu kadar yakın tutmak için karbon fiber kullanıyor. Hibrit sistem aracın ağırlığına yaklaşık 150 kilogram ekleyecek. Bunun 50 kilogramını elektrik motoru ve kontroller, 100 kilogramını da bataryalar oluşturuyor.

İcra Kurulu Başkanı Amedeo Felisa, “Ağırlığı azaltmak için normalde kullanılan Reçine Aktarımı Kalıplaması yerine Formula 1 yarış otomobillerinde kullanılan karbon fiberi kullandık” dedi.

Karbon fiber kullanılması sayesinde aracın şasisi Enzo’nun şasisine göre yüzde 20 hafiflemiş; buna karşılık burulma direnci yüzde 27, kiriş esnemezliği yüzde 22 artmış.

Ferrari lityum iyon hücreleri Samsung Electronics’ten temin edecek ve batarya paketlerini F1 yarış merkezinde üretecek.

Şirket yeni modelinin ismini gizli tutsa da, İtalyan basını bunun F70 olacağı yönünde spekülasyonlarda bulundu.

Ferrari F40 ismini, 1987’de şirketin 40. yıldönümünü kutlamak için piyasaya sürülen bir modelde, F50’yi de 10 yıl sonra çıkan bir süper otomobil için kullanmıştı. En son sınırlı üretilen süper otomobile ise şirketin kurucusu Enzo Ferrari’nin anısına Enzo adı verilmişti.

Paris’te Ferrari Başkanı Luca Cordero di Montezemolo, “Otomobilin adının Luca olmayacağına emin olabilirsiniz” dedi.