Ford kalp krizini algılayan koltuk geliştiriyor

Yıllardır sürüş güvenliği alanında kaydedilen bütün ilerlemelere rağmen direksiyon başındayken geçirilen bir kalp krizi otomobilin güvenlik sistemlerini yararsız hale getiriyor.

26.05.2011 - 14:29

Ford kalp krizini algılayan koltuk geliştiriyor

Ford Motor Company, Almanya’nın Aachen şehrindeki Avrupa Araştırma Merkezi’ni kalp sorunu yaşayan sürücülerin neden olduğu kazaları azaltmanın bir yolunu bulmakla görevlendirdi.


Ford’a göre temassız elektrokardiyogram teknolojisi içeren prototip koltuklar, potansiyel kalp sorunlarını kıyafetin üzerinden tarayarak, sürücüleri derhal tıbbi yardım almaları gerektiğine dair uyarabiliyor.

Otomobil yapımcısına göre 2025 itibariyle Avrupalıların en az dörtte biri en az 65 yaşında olacak ve bu oran 2050’de üçte bire yükselecek.

Kalp hastalığı riski yaşla birlikte arttığı için, anjin gibi hastalıklardan mustarip sürücülerin kaza geçirme riski yüzde elliden fazla olabiliyor, dolayısıyla bu teknolojiyi geliştirmek için kayda değer bir motivasyon da var.

Prototip koltuk şu anda sürücülerin yüzde 95’i için yüzde 98 doğruluk oranlı isabetli ölçümler yapıyor.

Ford araştırmacıları şimdi koltuğu diğer güvenlik sistemleriyle entegre ederek, birlikte çalıştırmayı ve böylece direksiyon başında sağlık sorunları yaşayan sürücüleri korumayı planlıyorlar.

Güvenlik yanı bu teknolojinin en aşikar uygulaması, ancak bakalım aynı teknoloji ile, örneğin bir spor otomobil sürüşünün ne kadar nefes kesici olduğuna dair rakamlar elde edilebilecek mi?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...