NTV

Fransız üreticinin platformları kullanılacak

Otomobil

General Motors ve ittifak ortağı PSA/Peugeot-Citroen, planladıkları üç ortak araç programının tamamında Fransız üreticinin platformlarını kullanacaklarını açıkladılar.

PSA İcra Kurulu Başkanı Philippe Varin ve GM Başkan Yardımcısı Steve Girsky Brüksel’deki basın toplantısında işbirliği planlarına dair bilgi verdiler.

İlişkili Haberler


Otomobil üreticileri geçen yıl geliştirme masraflarını paylaşmak ve Avrupa’daki zararlarını azaltmak amacıyla geniş kapsamlı bir ortaklık kurduklarını açıklamışlardı.

Şirketler basın açıklamasında Opel Corsa ve Citroen C3 gibi küçük araçların gelecek neslinin bir PSA araç platformunu temel alacağını söylediler.

PSA ayrıca, Peugeot 3008 ve Opel Zafira’nın yerine geçecek bir mini van/crossover ailesi de geliştirecek, GM ise Opel Meriva, Citroen C3 Picasso ve Peugeot 2008’in halefini geliştirecek. Her iki araç kategorisi de PSA platformları kullanacak.

Paylaşımlı geliştirme programlarının ilk araçları 2016’da piyasaya sürülecek.

Üreticiler yeni modellerin nerede üretileceği ve ne kadar yatırım yapılacağına dair bir bilgi vermediler. Girsky ortak otomobil üretimine dair “açıklayacak bir bilgisi” olmadığını belirtti ve Opel’in “satılık olmadığını” yeniden vurguladı.