Peugeot’dan geleceğin sürüş deneyimi; yeni i-Cockpit

Peugeot, güncel olarak 208, 2008 ve 308 modellerinde kulandığı i-Cockpit’i yeniledi. Fransa’da tanıtılan ve ‘yenilikçi kabin içi sürüş deneyimi’ olarak tanımlanan i-Cockpit’te birçok önemli yenilik bulunuyor.

ntv.com.tr 07.06.2016 - 10:20 | Son Güncelleme : 07.06.2016 - 10:22

Peugeot’dan geleceğin sürüş deneyimi; yeni i-Cockpit

Yarının sürüş vizyonunu ortaya koyma iddiasına sahip yeni Peugeot i-Cockpit’in gelişiminde çok ciddi araştırmalar yapılmış. Daha önceki modellerde sistemin ilk versiyonuyla tanışan 2.2 milyon Peugeot kullanıcısından alınan geri dönüşler, yeni i-Cockpit’in gelişiminde büyük rol oynamış. Sezgisel, daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için tasarlanan i-Cockpit, markanın gelecekteki binek otomobil kokpit yaklaşımının ön gösterimi niteliğinde.

Yeni Peugeot i-Cockpit olarak adlandırılan bu yenilikçi sürüş pozisyonu konsepti aşağıdaki temel unsurları bünyesinde barındırıyor:

-Daha atak manevra yapma imkanı sunan ve sürüşü kolaylaştıran kompakt bir direksiyon.

Daha kompakt olan direksiyon sürücünün görüş ve diz mesafesini arttırmak üzere
tasarlanmış.

- Tüm temel bilgileri sürücünün görüş hizasında gösteren gösterge paneli.

Yüksek çözünürlüklü 12,3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge paneli sadece sürücünün ihtiyacı olan tüm bilgileri göstermekle kalmıyor, aynı zamanda özelleştirilebilir olmasıyla da farkını ortaya koyuyor. Her bir konfigürasyon için belirlenen animasyonlar estetik bir görünümün yanı sıra kullanım kolaylığını destekliyor ve sürüş keyfini arttırıyor.

- Radyo, iklimlendirme ve diğer tüm konfor kumandalarını gösteren geniş dokunmatik ekran.

Konsolun ortasında yer alan 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran bünyesinde barındırdığı interaktif teknolojisiyle sadece görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım kolaylığıyla da dikkat çekiyor.

Tüm bu özelliklerin sonucu olarak kullanıcıya modern, kullanımı kolay ve teknolojik bir gösterge paneli sunuluyor. Yeni Peugeot i-Cockpit, güncel iletişim ve bilgilendirme teknolojilerin tamamını destekliyor. Örneğin; 3D navigasyon, sesli yönlendirme, sesli komut ile eller serbest kullanım, metin mesajlarını okuma-gönderme gibi otomatik yönetim, sürüş destek sistemlerinin bilgilendirilmesi, Apple CarPlayTM, Mirrorlink ve Android Auto teknolojileri yeni nesil i-Cockpit’te sunuluyor.

Dinamik sürüş için “Boost” ve daha sakin sürüş için “Relax” olmak üzere yolculara iki farklı iç atmosfer sunan yeni nesil Peugeot i-Cockpit, ilk olarak Ekim ayında ülkemizde satışa sunulacak 3008 modelinde kullanılacak.

Sayfa Yükleniyor...