Gelecek tasarımlar hakkında ipucu veriyor

Cenevre Otomobil Fuarı’nda PhoeniX konseptinin tanıtılmasıyla Saab markasının Spyker Cars altında yeniden doğuşunda yeni bir sayfa daha açıldı.

02.03.2011 - 21:03

Gelecek tasarımlar hakkında ipucu veriyor

Saab, şirketin tasarım bölümü başkanı Jason Castroita yönetiminde tasarlanan PhoeniX’in, 9-3’ün gelecek neslinin platformunu kullandığını ve markanın gelecekteki tasarım temalarına dair ipuçları verdiğini söyledi. Saab tasarıma “aeromotional” (hava-hareketsel) adını veriyor.


PhoeniX hava akışını yönetmek için yanlara monte edilmiş kanatçıklar kullanıyor.

Otomobilin iç kısmı da aynı derecede yenilikçi. PhoeniX paralel hibrit motorlu, elektrik tahrikli bir arka aks ve 200 beygir gücünde, turbo beslemeli 1.6 litrelik bir motor içeren bir tertibat kullanıyor.

Kelebek kapılar açılarak 2+2 oturma düzenini gözler önüne seriyor. Dış ayna veya kapı kolu yok, bu da rüzgar sesinin ve direncin azalmasına yardımcı oluyor.

Gösterge paneline Saab’ın IQon otomobil iletişim teçhizatı takılmış. Bu teçhizat akıllı telefonlarda kullanılan Android işletim sistemini kullanıyor. Saab, IQon’un otomobil çalıştırıldığı anda internete bağlandığını söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...