GPS ile benzinden tasarruf edin

GPS üreticisi Navteq, navigasyon sistemlerinin bilinmeyen yollarda dolaşmayı kolaylaştırdığı gibi, yakıttan da tasarruf ettirdiğini açıkladı.

24.04.2009 - 14:39

GPS ile benzinden tasarruf edin

GPS ünitesi ve lokasyon bilgisi sağlayıcısı Navteq, GPS ünitesi kullanımının etkilerini ortaya çıkarmak için yapılan bir araştırmada, bu ürünlerin kullanılması sonucunda yakıt tasarrufu sağladığını ortaya çıkardı.

Navteq adına araştırmayı gerçekleştiren NuStats firmasının yayınladığı rapora göre, GPS üniteleri gidilecek yol üzerinde en kısa rotayı ortaya çıkardığı için, toplam yakıt tüketimini azaltıyor.

Araştırma sonucuna göre, Almanya'nın Düseldorf ve Münih kentlerinde GPS yardımıyla kullanılan otomobiller, %12 oranında yakıt verimliliğine ulaştı.

Otomobillerin, 100 kilometrede 8,3 litre yakıt yerine, 7,3 litre yakıt tükettiğini belirten NuStats raporu, bu sonucun GPS ünitelerinin A ve B noktaları arasında var olan en kısa rotayı ortaya çıkarması, sürücüyü doğru zamanda yönlendirerek yanlış yola sapılması nedeniyle ortaya çıkabilecek ekstra yakıt tüketimini ortadan kaldırması gibi nedenlere bağlıyor.

Yakıt tüketimindeki verimliliğin, otomobillerin yaydıkları karbondioksit emisyonunu %24 oranında azaltabileceği ifade ediliyor. Almanya sınırları içindeki otomobillerin tamamı söz konusu olduğunda, sürücü başına 2500 kilometre daha az yol gidileceğini ifade eden NuStats, bu durumun her yıl Almanya genelinde 1,19 milyon lastiğin çöpe gitmesini engelleyebileceğini ifade ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...