Güvenlikte beş yıldız aldı türünün ilk örneği oldu

Elektrikli otomobil Nissan Leaf Euro NCAP’in en yüksek puanı olan beş yıldız aldı. Bu kitleler için üretilen bir elektrikli araç için bir ilk.

26.05.2011 - 12:55

Güvenlikte beş yıldız aldı türünün ilk örneği oldu

Leaf, beş yıldızlı güvenlik puanının dağılımında yetişkin güvenliği alanında yüzde 89, çocuk koruması alanında yüzde 83 ve Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ve hız sınırlayıcı dâhil aktif güvenlik yardım sistemleri alanında yüzde 84 not aldı.


Şirkete göre Leaf düşük burun tasarımı ve kaputun altında sert noktaların nispeten az olması sayesinde yaya güvenliği alanında yüzde 65 puan aldı.

Nissan otomobilin arka koltuklarının altındaki özel bir bölmede depolanan 48 lityum-iyon bataryanın “tüm darbelere tamamen dayandığını” da sözlerine ekledi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, “Nissan Leaf, elektrikli araçların geleneksel otomobillerle aynı güvenlik seviyelerini elde edebileceğini kanıtlıyor. Artık Avrupa pazarında yeni nesil elektrikli otomobiller için standart belirlendi” dedi.

Euro NCAP’tan beş yıldız almayı başaran bir başka otomobil de tamamen yenilenmiş Ford Focus oldu.

Euro NCAP temsilcileri aracın yüzde 72 yaya korumasıyla kayda değer bir performans elde ettiğini belirttiler.

Testte beş yıldız alan diğer araçlar Volvo V60 (Güvenlik yardımında yüzde 100 ile), Citroen DS4, Peugeot 508 ve Lexus CT200 oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...