Hem yerli hem de ahşap otomobil

Karadenizli mobilyacı, ahşap kaportalı bir otomobil yaptı. Motoru, eski bir Anadol’un motoru, ama "Trabzon devriminin" trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

NTV Haber 18.02.2012 - 13:30

Hem yerli hem de ahşap otomobil

Ahşap otomobil Trabzonlu mobilya ustası Mustafa Kaya'nın eseri. Eski model bir otomobilin teknik aksamını çıkaran mobilya ustası, üzerine de ahşaptan bir kaporta yaptı.

Tamamı fırınlı gürgen kerestesinden yapılan ve 1.300 cc anadolu motoru olan eserini şu sözlerle anlatıyor Kaya: “Sayın Başbakan geçen sene bbayiğit çıksın araba yapsın dedi kimse çıkmadı babayiğitlere ilham olsun biz yapalım dedik.”

Motor ve şase numaraları uygun olmadığı için trafiğe çıkamayan araç, ilçede gösteri amaçlı tur atıyor.

100 kilometre hız yapabilen otomobile Köprübaşı Kaymakamı da destek veriyor: “Ekolojik oyuncak projesi geliştirdik. Bu çerçevede, Ankara'daki Trabzon etkinliklerinde sergilemek üzere bir de otomobil yapalım istedik. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na proje sunduk. Kabul edildi. Otomobil de bu çerçevede yapıldı."

Yaklaşık bin 200 kilogram olan ahşap otomobil pazartesi günü, Ankara'daki Trabzon etkinliklerinde sergilenmek üzere kamyonla başkente gönderilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...