Hızlı şarj olan hibrit otobüs

Elektrikli vasıtaların en olumsuz yanı kısa menzile sahip olmaları. Ancak Opbrid adında bir şirketin geliştirdiği otobüs 5-10 dakikada güzergahını tamamlayacak kadar şarj olabiliyor.

26.04.2011 - 19:48

Hızlı şarj olan hibrit otobüs

Opbrid bir Volvo 7700 otobüsü elden geçirerek dünyanın ilk hızlı şarj edilen seri hibrit otobüsü “Arctic Whisperer”ı yarattı. Araç her bir güzergahın sonunda kısa sürede şarj edilebiliyor, böylece filo günde 18 saat çalışabiliyor.


Otobüs 100 kilovat-saatlik bir Altairnano Valence lityum iyon batarya kullanıyor. Bu batarya e-Traction motorlarını üç saate kadar döndürebiliyor. Bataryalar tükendiği zaman bir dizel jeneratör motorun çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

Opbrid’in zekice tasarlanmış menzil arttırma sistemi şu şekilde çalışıyor:

Her bir güzergahın sonunda sürücü Busbaar adı verilen uzun bir metal çubuğu alttan çekiyor. Ardından bir kolu iterek bir pantografı yükseltiyor. Bu pantograf çubuğa dokunuyor ve otobüsü 5 ila 10 dakikada şarj ederek 10 ila 15 kilometre yetecek kadar güç sağlıyor. Günün sonunda otobüs hangarda fişe takılıyor. Eğer bir sorun çıkarsa otobüs dizel jeneratörden güç alabiliyor.

Yaklaşık altı haftada yapılan taşıta Arctic Whisperer (Kutup Fısıldayıcısı) adı verilmiş, çünkü söylenene göre araç o kadar az ses çıkarıyor ki yolcuları fısıldayarak bile birbirlerini duyabiliyorlar.

Dönüşüm işlemi nispeten basit olmuş. Pantografı işletecek bataryalar takılmış, yazılım yeniden yazılmış ve şarj sistemi hızlı şarjı destekleyecek şekilde güçlendirilmiş.

İsveç'in Umea kenti teknolojiyi test etmek için gayet uygun bir yer, zira bir üniversite şehri ve öğrencilerin büyük kısmı otobüse biniyor.

Dizel yakıt ve etanol gibi alternatif yakıtlar İsveç’te pahalı, ama şehir hidroelektrik kaynaklardan ve rüzgardan bol bol elektrik elde ediyor.

Şehir yönetimi Avrupa’nın Kültür Başkenti olacağı 2014 itibariyle birkaç Arctic Whisperer’ı kullanıma sokmayı planlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...