Hummer satışı suya düştü; GM markanın üretimini durduracak

Çin şirketi Sichuan Tengzhong onay alamadı.

27.02.2010 - 00:01

Hummer satışı suya düştü; GM markanın üretimini durduracak

GM, Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machines Co. Ltd.’nin satış önerisi başarısızlığa uğrayınca Hummer markasının üretimini durdurmaya karar verdi.


GM açıklamasında Tegzhong’un “satın almayı tamamlayamadığını” söyledi. Müzakerelere yakın bir isim Çin şirketinin satış için hükümetten onay alamadığını belirtti.

GM dünya çapındaki Hummer’lar için garantileri yerine getireceğini, yedek parça ve hizmet sağlayacağını belirtti. Şirket sözcüsü Ryndee Carney GM’nin ABD’de 153 Hummer bayisi bulunduğunu ifade etti.

Başarısızlığa uğrayan satış muhtemelen GM’nin istemediği dört ABD markasından sonuncusuna da noktayı koymuş olacak. GM Eylül ayında satışı gerçekleşmeyen Saturn’ün üretimini kesiyor. Pontiac’ın da üretimi yavaş yavaş bitiriliyor. Saab’ın Hollanda’nın niş otomobil yapımcısı Spyker Cars NV’ye satışı ise tamamlandı.

GM’nin Hummer’ın üretimini sona erdirdiği sırada başka tekliflere açık olacağı söyleniyor. Saab’ın satışı da benzer bir durumdan sonra gerçekleşmişti: Spyker, Saab’ın İsveç’in Koenigsegg Group AB’ye satış önerisi Kasım’da başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra teklif götürmüştü. Hummer’ın diriltilme şansı Saab’ınkinden daha düşük görülüyor.

GM Hummer’ı 2008’de, küresel mali kriz nedeniyle iflasa sürüklenmesinden önce satışa sunmuştu. Geçen yılın Haziran ayında GM Hummer’ı, Çin kökenli, otomobil endüstrisinde tecrübesi bulunmayan ağır makine üreticisine satmayı beklediğini söylemişti. Hummer’ın satışlarında geçen yıl gerçekleşen % 67’lik düşüş ABD’de seri üretilen markalar arasındaki en sert düşüş olmuştu.

GM markayı Aralık 1999’da AM General’dan satın almıştı. AM General daha sonra orduya yönelik versiyonlar üretmeyi sürdürdü. Hummer sivil pazara 1992’de girmişti. GM markayı satın aldığında Devlet dışı satışlar yılda ortalama 800 ila 1000 adet civarındaydı.

Hummer’ın ABD satışları 2006’da 71,524 adet ile zirveye ulaşmış, ancak yakıt fiyatlarının galon başına 4 doların üstüne tırmanması nedeniyle talep düşmüş; geçen yılki satışlar sadece 9046 adette kalmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...