M harfi “Motorsports”dan gelir ve BMW’nin motorsporları departmanı tarafından geliştirilen araçlarda bulunur. İlk BMW M modelleri yere yakın, hafif ve güçlü araçlardı. Turbosu olmayan, yani atmosferik basınçlı, bu yüzden gücünü gaz pedalına dokunulduğunda, ayarlanabilir dozda veren motorlara sahiptiler. Ancak devir değişti, her üretici, firmalarının karakteristik özelliklerini yumuşattı ve farklılaştı. Artık Porsche amblemi taşıyan dizel bir araç, Mercedes-Benz SL müşterilerini hedefleyen nispeten konforlu bir Ferrari, ülkemizde heybetli modellerine “manda kasa, balina kasa” diye takma isimler konan Mercedes’den küçük şehir otomobilleri, hiç bir zaman aile babası olamayacak James Bond ile özdeşleşmiş Aston Martin’den 4 kapılı bir aile arabası, “en şehir otomobili” diyebileceğimiz Mini’den SUV konsepti, 12 silindirli motorları ile prestij ve statü sembolü olan Jaguar’dan 4 silindirli 2 litrelik dizel motorlu bir model görmek mümkün.

Ve şimdi de BMW’nin ikizleri resmi olarak duyuruldu. X5 M’in ve X6 M’in ayrıntıları motor hacminden güç çıkışına ve stil ayrıntılarına varıncaya kadar açıklandı.

X5 M ve X6 M yeni geliştirilmiş 4.4 litrelik, çift turbolu V8 motora sahip. Motor 6000 devirde 555 bg ve 1,500 ila 5,650 devir gibi geniş bir aralıkta 678 Nm tork üretiyor. Turbo basıncı 1.5 bara kadar çıkabiliyor. M motor ilk defa 6 vitesli, hem tam otomatik moda, hem de M sürüş moduna sahip olan M Sports Automatic şanzımanla eşleştirilmiş. M sürüş modu vites koluyla ya da direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklarla devreye sokulabiliyor. Sürücü otomobilden herhangi bir otomatik müdahale olmaksızın devri ta limitöre sokup sonra da vites değiştirebiliyor.

Şanzıman aynı zamanda “kalkış kontrolü” işlevine de sahip. xDrive AWD ile beraber bunun ve diğer sistemlerin her iki otomobili de 4.5 saniyede 0’dan 96 km/s’ye çıkarabildikleri basın bülteninde yer alıyor. Azami hızlar açıklanmadı, fakat her ikisinde de elektronik olarak 250 km/s’de sınırlandırma bulunması kuvvetle muhtemel.

X6’nın Dynamic Performance Control sistemi artık X5 M’de de mevcut. Sistem xDrive ile birlikte çalışarak araçların yol tutuşunun en üst düzeyde kalmasına yardımcı oluyor. 50:50’ye yakın bir ağırlık dağılım oranıyla bu ikizler zaten performans için uygun bir dengeye sahip.

Tekerlekler 20 inçlik alaşım, lastikler ise önde 275/40 R 20, arkada da devasa 315/25 R 20 büyüklüğünde runflat (patlakken de yol alabilen) lastikler. ABS, römork denge kontrolü, Servotronic direksiyon, otomatik tutuş ve tepe iniş kontrolü, elektronik el freni, yağmur sensörleri, seyir kontrolü, iDrive, direksiyon hareketine göre dönen xenon ön farlar ve arka görüntü kamerası aracın bazı özellikleri.