Jaguar Land Rover’ın (JLR) satışları Eylül’de yüzde 4 azılarak 26.461 adede düştü. Bu Temmuz 2011’den beri JLR'nin aylık satışlarında görülen ilk düşüş.

İlişkili Haberler


Tata daha önce, önceki 3 ayda yıllık yaklaşık yüzde 40 artan satışlarının Ağustos’ta sadece yüzde 13 arttığını açıklamıştı.

Bu sonuç Hintli ana şirket Tata Motors’a bir darbe vurdu, zira bu markalar grubun toplam kârının yüzde 90’ını oluşturuyor.

Yeni Range Rover Evoque modeli ve Çin gibi yükselen pazarlarda elde edilen başarı sayesinde JLR’nin satışlarının geçen yıl boyunca artması, Tata’nın yerel satışlarındaki yavaş büyümeyi telafi etmiş ve şirketin hisse bedelinin son 12 ayda yüzde 50 artmasını sağlamıştı.

Mumbai’deki Motilal Oswal Securities’in otomotiv analiz uzmanı Jinesh Gandhi, “Bu rakamlar iyi değil,” dedi. “Bu herkesin beklentilerinin altında, bu yüzden muhtemelen hisse de olumsuz yönde etkilenecektir.”

Lüks birim Nisan-Haziran çeyreğinde Tata Motors’un konsolide gelirinin yaklaşık yüzde 70’ini, kârının da yaklaşık yüzde 90’ını oluşturmuştu.