Jaguar’dan ‘Bugatti katili’

Şirket, sergilendiğinde olay yaratan jet motorlu C-X75 hibrit konseptini, 2013 yılında üretime geçirmeye karar verdi. Bugatti Veyron’u ezip geçecek bir amiral gemisi olarak tasarlanan konseptin üretim versiyonu 700.000 sterline (1,75 milyon TL) satılacak.

06.05.2011 - 21:29

Jaguar’dan ‘Bugatti katili’

Şirket bu iş için Williams F1 takımından yardım alacak.


Jaguar’ın önümüzdeki yıllarda yapacağı her şeyi etkileyecek bu tarihi karar, Londra’da Tata’nın başkanı Carl-Peter Forster tarafından Sir Frank Williams’ın da katıldığı bir basın toplantısıyla açıklandı.

Bu anlaşma ortaklar arasında özellikle hafif yapılar konusunu kapsayan doğrudan bir teknoloji aktarımını içerecek ve Tata’yı, uzun zamandır söylentileri dolaşan F1 bağlantısına daha da yaklaştıracak.

Jaguar otomobilden 250 adet üretmeyi planlıyor ve jet güçlü C-X75 konsepti üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

Şirket modelden sınırlı sayıda satacak.

Otomobillerin çoğunluğunun Williams ve diğer F1 takımlarının 2013’ten itibaren kullanmaya başlayacağı, dört silindirli motora benzer ‘çok güçlendiriliş’ 1.6 litrelik bir motor kullanacağına dair güçlü işaretler var.

Williams, yarış otomobillerinde şu anda Northamptonshire’da üretilen Cosworth marka motorlar kullanıyor.

Üretim modeli Jaguar C-X75, ön ve arka akslarda prizden şarj olabilen elektrik tahrikli motorlara sahip olacak; araç gücünü yere dört tekerleğinden aktaracak.

Güç aktarım mekanizması hakkında ayrıntı açıklanmadı ama rahatlıkla 500 bg’den fazla güç üretebilecek dört silindirli motorun, elektrik motorlarıyla paralel olarak tekerleklere güç iletmesi muhtemel görünüyor.

Elektrikli motorlar ile toplam gücün 1000 beygir civarında olması bekleniyor. Şehir kullanımında sadece elektrikli motorları ile hareket edebilecek aracın azami hızını şirket 320 km/s’nin üzerinde olarak açıkladı. 0-160 km/s hızlanması 6 saniyenin altında olacak olan aracın sadece elektrik gücü ile menzili 50 km olacak.

Konseptin ismi şimdilik aynen korunuyor, ama üretime geçildikten sonra kullanılmayabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...