Japonya’dan parça gelmiyor üretim aksıyor

Opel, Peugeot ve Citroen’den sonra VW ve Ford da Avrupa’daki üretimini durdurabilir.

25.03.2011 - 18:13

Japonya’dan parça gelmiyor üretim aksıyor

Depremle harap olan Japonya’daki parça tedarikçileri fabrikalarda yeniden üretime başlamak için çaba sarf ederken önümüzdeki haftalarda Volkswagen, Ford ve diğer otomobil yapımcıları da General Motors’un Opel biriminin ve PSA/Peugeot Citroen’in izinden giderek, Avrupa’daki üretimlerini durdurması veya yavaşlatması ihtimali belirdi.


Rekor sayıda üretim talebini karşılamak için fabrikalarını yüksek kapasitelerde işleten VW, BMW ve Daimler düşük parça stokları nedeniyle zorluk yaşıyor.

VW sözcüsü Christoph Adomat, Volkswagen’in bu hafta boyunca üretime devam edeceğini söyledi, ama daha sonrası için yorumda bulunmayı reddetti.

Ford’un Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Avrupa biriminin sözcüsü Adrian Schmitz üretimin kesintiye uğraması ihtimali olduğunu belirtti.

“Her şey durumun nasıl gelişeceğine bağlı,” diyen Schmitz, Ford’un tedarikçilerle yakın ilişkileri olduğunu ve Japonya’dan yeterli parça gelmemesinin henüz üretimi kesintiye uğratmadığını söyledi.

Çin’li Geely Holding Group şirketinin elinde bulunan Volvo’nun sözcüsü Stefan Elfstrom, şirketin gelecek hafta için üretimi garantiye almayı başardığını söyledi. Volvo parçalarının yaklaşık yüzde 10’unu Japonya’dan alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...