Araç Şanghay ve New York’taki otomobil fuarlarında aynı anda tanıtılacak, ayrıca Berlin’de de özel bir etkinlik düzenlenecek.

İlişkili Haberler


Otomobilin en yeni modeli klasik Beetle’ın yenilenmiş versiyonu olan ‘Yeni Beetle’ı temel alıyor. 1998’de tanıtılan Yeni Beetle bir milyon adedi aşkın satış yaptıktan sonra geçen sene üretimine son verildi.

VW yeni otomobilin her parçasının yeniden tasarlandığını söyledi. Aracın genel hatları 20 milyon adetten fazla satan özgün Volkswagen’inkilere oldukça yakın olacak.

Yeni otomobil 1,808 m genişliğine, 1,486 m yüksekliğe ve 4,278 m uzunluğa sahip, yani mevcut Beetle’dan 84 mm daha geniş, 11 mm daha alçak ve 152 mm daha uzun ve bir Golf’e nazaran da önemli ölçüde geniş ve uzun.

VW Grubu tasarım şefi Walter de Silva ve VW markası tasarım şefi Klaus Bischoff’un yönetimi altında tasarlanan Beetle daha keskin, daha köşeli tamponlara ve daha gösterişli bir tavan hattına kavuşmuş.

VW aracın tavan hattını ilk kez 2005’te gösterilmiş yarış otomobili benzeri bir konsept olan Ragster’in tavan hattına benzetiyor.

Beetle’ın yeni özellikleri arasında LED gündüz seyir ışıkları, çift xenon ön farlar, entegre bir arka spoiler ve daha büyük jantlar (19 inçe kadar seçenekler olacak) var.

Yeni ‘Kaplumbağa’da 1.2 (105 bg), 1.4 (160 bg) ve 2 (200 bg) litre hacminde benzinli, 1.6 (105bg) ve 2 (140bg) litre hacminde dizel motorlar sunulacak. Bütün güç kaynakları 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman ile kombine edilebilecek.

Bir önceki Beetle’ın en ilginç kabin tasarım unsurlarından biri olan, ön göğse entegre çiçek vazosu yeni modelde bulunmuyor.