Kim demiş Volvo “cool değildir” diye!

İsveçli bir mühendis yaklaşık yedi yıl uğraşarak 1967 model Volvo’sunu Ferrari 458 Italia’dan daha hızlı bir otomobile dönüştürdü.

27.03.2012 - 14:14

Kim demiş Volvo “cool değildir” diye!

İlk bakışta araç 1960’lardan kalma antika bir aile yadigârını andırıyor, ama mühendisin büyük çabaları sayesinde bu steyşın otomobil bir Ferrari’den daha hızlı.


45 yıllık Volvo steyşın, İsveçli mühendis Mattias Vocks tarafından süper otomobil özelliklerine kavuşturulmuş.

Modifiye edilmiş 45 yıllık otomobil 0’dan 100 km/s’ye 3,1 saniyede hızlanabiliyor. Ferrari 458 Italia ise 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede gerçekleştiriyor.

Youtube'daki bir videoda Volvo Amazon Ferrari 599 GTB ile yarışırken... Youtube'daki bir videoda Volvo Amazon Ferrari 599 GTB ile yarışırken...

1350 kg ağırlığındaki araç gücünü büyük ölçüde modifiye edilmiş Volvo yapımı 2,8 litrelik turbo beslemeli, sıralı altı silindirli bir motordan alıyor.

Yüzde 85’i etanol olan E85 tipindeki yakıt ile motorun çıkışı 800 bg ve azami torku da 980 Nm olarak ölçülüyor.

Mühendis beş kapılı steyşını üç kapılı bir modele çevirmiş, ayrıca Getrag yapımı 6 vitesli şanzıman, yeni arka diferansiyel, 380 km/s hıza ulaşabilen Koenigsegg CC8S’den alınmış frenler, ayarlanabilir ön ve arka süspansiyon ve başka birçok yeni parça eklemiş.

Kabinde yarış otomobillerinden alınmış parçalar ve şanzıman dikkat çekiyor. Kabinde yarış otomobillerinden alınmış parçalar ve şanzıman dikkat çekiyor.

Volvo Amazon, 0’dan 200 km/s’ye sadece 9,5 saniyede hızlanıyor.

İsveçli mühendis otomobili satmaya karar vermiş. Bu benzersiz araç için istediği fiyat 89.300 Avro.

Mattias Vocks pazarlığa açık olduğunu söylüyor.

Bu güçteki araçlarda pek görülmeyen bagaj hacmi! Bu güçteki araçlarda pek görülmeyen bagaj hacmi!

Volvo Amazon’u yapmak için dört yıldan uzun süre uğraşan mühendis İsveç’teki yeni atölyesi ve modifiye şirketi için para biriktirmek istiyor.

Vocks, ‘Volvo’yu yapmam dört buçuk yıl, bu performansa ulaşması için modifiye etmem ve ayarlamam üç yıl sürdü’ dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...