‘Kızgın Boğa’ Sesto Elemento konseptini üretecek

Paris’te tanıtılan konsept 999 kilogramlık düşük gövde ağırlığı ile dikkat çekmişti. Şirketin patronu üretim modelinin de 1 tonun altında olacağı konusunda iddialı.

11.05.2011 - 13:25

‘Kızgın Boğa’ Sesto Elemento konseptini üretecek

Lamborghini Paris Otomobil Fuarı’nda sükse yapan Sesto Elemento konsept otomobilinin düşük sayıda, ama 2 milyon avro (4,43 milyon lira) gibi beklenenden çok daha yüksek bir fiyat etiketiyle üretileceğine dair ipucu verdi.


Lamborghini’nin patronu Stephan Winkelmann resmi olarak otomobilin üretime geçmesi ihtimalini yüzde 50’den fazla olarak ifade etmeyi reddetse de, şirket içindeki kaynaklar aslında Sesto Elemento’nun geliştirilmesi çalışmalarının ileri aşamada olduğunu söylüyor.

Diğer yandan Winkelmann Sesto Elemento’nun 0-100 km/s hızlanma süresinin en fazla 2,5 saniye olacağını onayladı. Bu süre 1200 bg’lik Bugatti Veyron Super Sport’un 0-96 km/s’ye hızlanma süresinden daha hızlı.

Bu müthiş ivmede kısmen Gallardo’dan alınan 5,2 litrelik V10 motor rol oynasa da, aslan payı otomobilin son derece düşük ağırlığında.

Konseptin üretim modelinin 999 kilogramlık ağırlığına inemeyeceğine dair yaygın inanca rağmen Winkelmann Sesto Elemento’nun bir tondan az ağırlığa sahip olacağında ısrarlı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...