Lambo'nun 999 kilogramlık çarpıcı konsepti

Lamborghini Paris’teki Sesto Elemento isimli konseptiyle “şirketin geleceği”nin ön izlemesini sunduğunu söylüyor.

30.09.2010 - 13:44

Lambo'nun 999 kilogramlık çarpıcı konsepti

İsmini periyodik tabloda karbonun sembolünden - altıncı eleman - alan bu gösteri otomobili süper motosikletlerle benzer düzeyde bir güç-ağırlık oranına sahip. Araç Amerikan uçak devi Boeing’in yardımıyla tasarlanmış.


Sesto Elemento, büyük ölçüde, Lamborghini’nin dövülmüş karbon adını verdiği yepyeni bir malzeme kullanılarak yapılmış. Bu çarpıcı görünümlü makine iki yıl sonra çıkacak bir sonraki Gallardo’nun nasıl görünebileceğinin ve hangi malzemeden yapılacağının açık bir işareti.

Otomobil dört tekerlekten çekişli olduğu ve mevcut Gallardo Superleggera’daki güçlü hareket donanımını içerdiği düşünülürse, yalnızca 999 kilogramlık ağırlığıyla fevkalade hafif. Bu düşük ağırlığı ton başına 570 beygir güçlük bir güç-ağırlık oranına sahip olmasını sağlıyor. Karşılaştırmak gerekirse, test editörlerince çok beğenilen, arkadan çekişli Ferrari 458 Italia’nın oranı ton başına 370 beygir.

Sonuç olarak Sesto Elemento yalnızca yarış motosikletlerine binenlerin ve Bugatti Veyron sahiplerinin aşina olduğu türden bir performans sergiliyor. Lamborghini aracın 0-100 km/s süresinin yalnızca 2.5 saniye olduğunu, azami hızının da Superleggera ile aynı olduğunu söylüyor.

Sabit durumdan 400 metreye ulaşma süresinin, 10 saniye barajının altında olduğu, yani muazzam Veyron’dan bile daha iyi olduğu söyleniyor. Üstelik Sesto Elemento Superleggera’ya göre yarım ton hafif olduğu için hem daha ekonomik, hem de daha çevre dostu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...