Yeni süper otomobil uzun süredir piyasada olan halefi Murcielago’ya göre daha düşük ağırlık, daha fazla güç, daha yüksek verimlilik ve daha iyi performans vaat ediyor.

İlişkili Haberler


Otomobilin 6.5 litrelik kuru karterli V12 motoru 700 bg, yani Murcielago’nun motoruna göre yaklaşık yüzde dokuz daha fazla güce sahip. Bu güç dört tekerlekten çekişli 1575 kilogram ağırlığındaki Aventador’un 0’dan 100 km/s’ye 2.9 saniyede hızlanmasını ve saatte 350 km/s azami hıza çıkmasını sağlıyor. Buna karşılık CO2 emisyonları ise Murcielago’ya göre yaklaşık yüzde 20 azalarak 398 gr/km’ye düşmüş

İsmini 1993 yılında İspanya’da arenaya çıkmış bir boğadan alan Avantador’un yapımında bol bol karbon fiber kullanılmış. Bu sayede yekpare karbon fiber olan kokpit yalnızca 147,5 kilogram ağırlığa indirilmiş.

Otomobilin teknik tertibatı birçok Formula 1 takımının kullandıklarına benzeyen itici çubuk yay ve amortisör konseptine sahip alüminyum çift salıncaklı bir süspansiyon ve yeni yedi vitesli, tek debriyajlı robotik bir mekanik şanzıman barındırıyor.