Lotus Grubu, işten atılmış, Türk asıllı İcra Kurulu Başkanı Dany Bahar’ın şoförü, helikopter yolculukları ve 10 kol saati içeren lüks hayat tarzının masraflarını şirkete yüklediğini söyledi.

İlişkili Haberler


Ekim’de Bahar’ın şirketten ayrılmasıyla ilgili açılan bir davaya göre Lotus Bahar’dan izinsiz harcamaları ve fazla ödenmiş maaş ve ikramiyeler nedeniyle 2,5 milyon sterlin (7,16 milyon lira) tazminat istiyor.

Talep Bahar’ın İngiltere’de Lotus’a ve Malezyalı ana şirketi DRB-Hicom’a karşı açtığı, haksız işten çıkarma nedeniyle 6,7 milyon sterlin (19,18 milyon lira) tazminat talebinde bulunduğu davaya karşılık olarak açıldı.

Milyarder Syed Mokhtar Al-Bukhary’nin kontrolündeki DRB Ocak’ta Proton Holdings’i satın alınca, kâr edemeyen İngiliz spor otomobil üreticisinin kontrolünü de almıştı. Bahar Haziran’da işinden atılmıştı.

Geçen yıl Bahar ile yapılan bir röportaja göre Lotus 1996’da Proton tarafından satın alındığından bu yana kâr edememiş ve Avrupa’da Porsche ve Ferrari ile rekabet etmekte zorlanmış.

Lotus’un karşı davasına göre “Proton yönetim kurulu Bahar’ın İcra Kurulu Başkanı olarak ‘berbat’ bir iş çıkardığını, aşırı müsrif ve çıkarcı olduğunu ve kendi çıkarlarını gözettiğini” düşünüyor. Şirkete göre “Bahar’ın görevinin, markayı düzlüğe çıkarmak olduğu ve bunu başaramadığı göz önüne alındığında aşırı harcamaları daha da kabul edilemez bir hal alıyor.”

Lotus’un eski İcra Kurulu Başkanı Bahar, görevi kötüye kullandığı iddialarının temelsiz olduğunu söylüyor.

Yasal anlaşmazlık 2009’da İngiltere merkezli şirketi canlandırmak için işe alınan Bahar’ın kötü bir şekilde işten atılmasına neden oldu.

Bahar Ağustos’ta açtığı davanın belgelerinde “Lotus’un iddialarının temelsiz ve haksız olduğunu” söylüyor.

Bahar’ın iddiasına göre DRB, birkaç yöneticiyi Lotus birimini satması halinde onlara ödeme yapma taahhüdünden kurtulmak için, “temeli olmayan görevi kötüye kullanma iddialarıyla” işten atmış.

Karşı davaya göre Bahar İngiltere’deki iki evi kiralamak ve restore etmek için bir milyon sterlin (2,86 milyon lira) harcama yapmış ve bunun faturasını şirkete çıkarmış.

Lotus Bahar’ın ayrıca özel jetlerin ve helikopterlerin kullanımı dâhil 1,2 milyon sterlin (3,42 milyon lira) civarı yolculuk harcaması yaptığını, Lotus yöneticileri için aldığı saatlere de yaklaşık 3.000 sterlin (8.600 lira) harcadığını, medyaya şirkete zarar verici beyanlarda bulunduğunu ve sözleşmesini bir yönetici olarak ihlal ettiğini belirtti.