Mahkeme “cam filmi” cezasını iptal etti

Diyarbakır’da mahkeme, bir ilaç firmasında çalışan kişiye aracın camında renkli film olduğu gerekçesiyle kesilen cezayı iptal etti.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 14:35 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 15:30

Mahkeme “cam filmi” cezasını iptal etti

Diyarbakır’da mahkeme, bir ilaç firmasında çalışan kişiye aracın camında renkli film olduğu gerekçesiyle kesilen 198 lira cezayı iptal etti.

Bir ilaç firmasında çalışan ve egzama hastası olduğu iddiasıyla otomobilinin camını renkli film ile kaplatan Erdal Yunay, 8 Eylül 2015'te Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından kesilen 198 lira para cezasının kaldırılması için mahkemeye itirazda bulundu.

İtirazı değerlendiren Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği, suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle cezanın iptali yönünde karar verdi.

Cezanın hukuka uygun olması için renkli camların sürücünün görüşünü engellemesi gerektiğinin aktarıldığı kararda, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesinin önemli olduğu belirtildi.

Para cezası uygulayan memurun araç içine girerek filmli camların sürücü görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmesi gerektiği bildirilen kararda, şunlar yer aldı:

"Bu kontrolün yeterli görülmediği durumda bilirkişi raporu alınmasına karar verilmesi gerekiyor. Kişilerin bir yasak olmadıkça aracının içi ve dışına aksesuar koyabilir. Aracın dış görünümüne bakılarak ceza kesilmesinin kanunun amacı ile çelişir. Cam filminin sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olamaz. Ceza tutanağında kabahati oluşturan fiilin açıklanması gerekiyor. Film tabakasının sürücü görüşünü kısıtladığına dair bir tespite yer verilmedi."

Mahkeme, ayrıca karara itiraz eden Yunay'ın avukata ödediği 300 liranın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden alınması kararını verdi.

Sayfa Yükleniyor...