Maybach markası bir kez daha tarih oluyor

Daimler beklenenin altında satış yapan Maybach markasını 2013’te bırakmayı planlıyor.

28.11.2011 - 13:19

Maybach markası bir kez daha tarih oluyor

Ultra lüks markayı sona erdirme kararı şirketin mevcut 57 ve 62 limuzinlerinin çok az satılmasının ardından alındı.


Daimler CEO’su Dieter Zetsche kısa süre önce mevcut modellerin yerine geçecek, 2014’te piyasaya sürülmesi planlanan yeni modellerin geliştirilmesini durdurma kararı aldı. Şirket içinden bir kaynak bunu “Mercedes-Benz markasına daha fazla odaklanmaya yönelik olumlu bir hamle” olarak niteliyor.

Şirket içinden bir kaynak AutoWeek’e, “Başlangıçtaki satış beklentilerini karşılayamamış bir markayla belirsiz bir geleceğe devam etmek yerine Maybach ile uğradığımız zarara bir son vermenin daha iyi olacağı sonucuna vardık. Maybach 57 ve 62’nin iptal edilmesiyle oluşacak boşluğu gelecek nesil S Sınıfı ile doldurmaya dair planlar yapıldı bile. Yeni S Sınıfı en üst model S600 Pullman da dâhil olmak üzere üç farklı dingil açıklığıyla satışa sunulacak.” dedi.

Mercedes-Benz’i daha da üst segmente itmeye yönelik girişimler şirket içine yapılan bir pazarlama çalışmasının sonuçlarının ardından geldi.

Bu sonuçlar, Mercedes-Benz’in ultra lüks segmentte Bentley ve Rolls-Royce gibi markalara karşı Maybach markasına nazaran daha fazla başarı şansına sahip olduğunu gösteriyor.

Zetsche, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, “Şirket içinde lüks segmentte hangi yöntemin en fazla başarı şansı vaat ettiğine dair uzun tartışmalar yürüttük ve Mercedes markasının Maybach’a göre daha fazla satış şansına sahip olduğu sonucuna ulaştık” dedi.

Çok lüks arka kabin Çok lüks arka kabin

Zetsche, “Mevcut Maybach’ın yeni bir modelini geliştirmek mantıklı olmayacaktı,” diye ekledi.

Maybach’ı bırakma planına rağmen, mevcut 57 ve 62 modellerinin üretimi 2013’ün başlarına, beşinci nesil S Sınıfı’nın piyasaya sürülmesine kadar devam edecek.

Mercedes-Benz 2002’de Rolls-Royce ve Bentley’i o zamanki sahibi Vickers’tan alamamasının ardından Maybach markasını canlandırmıştı.

Volkswagen daha yüksek bir teklif vererek iki markayı satın almış, daha sonra Rolls-Royce’un kontrolünü BMW’ye bırakmıştı.

Maybach modelleri 57 ve 62 isimlerini sırasıyla 5735 mm ve 6170 mm’lik uzunluklarından alıyor. Her iki model de Mercedes-Benz S Sınıfı’nı temel alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...