Mercedes-Benz F-Cell Roadster

Otomobil bugün icat edilseydi...

30.03.2009 - 12:32

Mercedes-Benz F-Cell Roadster

Sindelfingen Mercedes Benz fabrikasındaki Daimler AG stajyerleri çeşitli iş alanlarını birleştiren, şu ana kadar eşi benzeri görülmemiş Mercedes-Benz F-Cell Roadster projesiyle yakıt hücresi tahrikine sahip bir Roadster yaptılar. Yaklaşık bir yıl boyunca 150’den fazla stajyer ve ikili öğrenim sistemindeki öğrenciler, Mercedes-Benz F-Cell Roadster Konseptinin genel konsepti, geliştirilmesi, montajı ve tamamlanması üzerinde çalıştılar. Bu proje otomotiv elektromekaniği, model inşası, elektronik, kaplama teknolojisi, imalat mekaniği, ürün tasarımı ve iç donanımı alanlarından genç çalışanlar tarafından gerçekleştirildi. Projenin birincil hedefi alternatif tahrik sistemleri konusunu, uygulamalı deneyim içeren eğitime entegre etmek.


İnsan Kaynakları kurulu üyesi ve İş Gücü İlişkileri Müdürü Günther Fleig, “Bu proje sürdürülebilir hareketlilik konusunun mesleki eğitimimizin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini etkileyici bir şekilde gösteriyor” dedi ve ekldi “Genç insanların bu projeye ne kadar çok inisiyatif ve yaratıcılık kattığını gördüğüm için çok mutluyum.”

Mercedez-Benz F-Cell Roadster Konsepti en yeni teknolojilerle araç üretiminin tarihi ile benzersiz bir şekilde bir araya getiriyor. Araç 1886 yılının Benz Patent Motorlu Otomobilini çağrıştıran büyük telli jantlarla donatılmış. Dahası, Mercedes Benz F-Cell Roadster otomotiv tarihinin çeşitli dönemlerinden stilistik öğeleri bünyesinde barındırıyor. Elle dikilmiş deri kılıflara sahip karbon fiber açılır kapanır koltuklar ve Formula 1 yarış otomobillerinin bileşenini temel alan farklı bir tarza sahip fiberglas ön kısım bunlara örnek verilebilir.

Mercedes-Benz F-Cell Roadster Konsepti “drive-by-wire” kontrollü sürüşle kontrol ediliyor ve geleneksel direksiyon simidi yerine bir oyun çubuğu var. Araç gücünü arkada bulunan emisyon oluşturmayan yakıt hücresi sisteminden alıyor. Mercedes-Benz F-Cell Roadster 1,2 kW’lik gücüyle 25 km/s’lik azami hıza ulaşabiliyor ve 350 km’ye varan menzile sahip.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...