Mercedes Lexus’u sollayarak ABD lüks araç satışlarında birinciliğe yerleşti

ABD’deki lüks araç satışı rekabetinde Mercedes Eylül ayı satışlarını yüzde 22 artırarak dokuz ay sonra Lexus’u geride bırakmayı başardı.

05.10.2010 - 15:01

Mercedes Lexus’u sollayarak ABD lüks araç satışlarında birinciliğe yerleşti

IHS Automotive’de çalışan sektör analisti Joe Barker, Cuma günü sonuçlar açıklanmadan önce, “Lexus her zaman bu pazarda lüks araçlar segmentinde açık ara lider olmuştur, ama Mercedes ile BMW aradaki farkı oldukça hızlı bir şekilde kapadılar. Satış yarışı tam anlamıyla soluk soluğa geçecek – Yılın lideri Aralık ayına kadar belli olmayacak.” dedi.


E Sınıfı sedanın teslimatları Mercedes’i desteklemeye devam ederken Sprinter Vanlar da dahil olmak üzere Mercedes markalı araçların satışları 20.675 adede yükseldi.

Şirket CEO’su Ernst Lieb bir röportajda, “İlk dokuz ay ile aynı yönde ilerlemeyi sürdüreceğiz. Yine yüzde 22 artış olur mu? Olmayabilir, ama yılın geri kalanında, kesinlikle çift haneli artışlar elde edeceğimizden eminiz.” dedi.

BMW markasının teslimatları önceki Eylül ayına göre yüzde 21 artarak 18.228 adede çıktı. Lexus satışlarıysa geçen ay yüzde 6 düşerek 16.948 adede düştü. Buna karşılık pazarın toplam satışları kesat geçen 2009 Eylül’üne göre yüzde 29 arttı.

Lexus satış bölümünün ABD başkan yardımcısı Brian Smith yaptığı basın toplantısında şöyle dedi: “Bütün sektör için zorlu bir yıl oldu. Bu yılki satışlarımızdan gayet memnunuz. Bu yıl liderliği kaptıracağımızı düşünmüyorum, ama zaman gösterecek.”

Mercedes satışları bu yılın ilk 9 ayında yüzde 22 artarak toplam 165.427 adet olarak gerçekleşirken Lexus satışları yüzde 9 artışla 162.438’e çıktı. BMW satışları yüzde 9 yükselerek 157.464 adede yükseldi. Sektörün toplam satışları ise yüzde 10 arttı.

Ağustos ayında Lexus Mercedes-Benz’den 737 araç fazla satmıştı.

Bu sonuçlar Mercedes’in Smart otomobillerini, BMW’nin Mini ve Rolls-Royce markalarını içermiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...