Mikroçip kıtlığı

Otomobil üreticilerini bekleyen tehlike.

12.04.2011 - 20:12

Dünyanın en büyük otomobil mikroçip üreticisi üretimini zarar görmüş bir fabrikadan iki başka fabrikaya kaydıracak, fakat sevkiyatlar aylar sonra başlayabilecek.


Otomobil çip pazarının yüzde 41’ini elinde tutan Renesas Electronics Corp.’un bu kararı, 11 Mart’ta Japonya yaşanan depreminden bu yana zaten zor bulunan bu son derece özel parçaların aylarca piyasada bulunamayacağını gösteriyor. Üretim kesilirse Japon ve Kuzey Amerikalı otomobil üreticileri üretimlerini kesmek zorunda kalabilirler.

Renesas marka mikroçiplerin yüzde 25’inin üretildiği Naka fabrikasındaki imalatın biri Singapur’da diğeri de batı Japonya’da bulunan bir fabrikaya kaydırılacak. Aktarımın iki aya kadar sürebileceği belirtiliyor. Naka fabrikası ancak Temmuz ayında kısmen çalışmaya başlayabilecek.

Mikroçiplerin imalat işlemi de ayrıca iki aya kadar sürebiliyor, yani yeni fabrikaların bitmiş ürünleri sevk etmesi için gereken süre dört ayı bulabilir.

Otomobil üreticilerinin yaptığı milyonlarca aracı kontrol eden elektronik beyinlere mikroçip deniyor. Modern bir araç 30 ila 100 mikroçip kullanıyor. Bu çipler el freni, motor kontrol birimleri, eğlence sistemleri, stabilite kontrolü ve hidrolik direksiyon gibi alanlar için zorunlu. Son derece karmaşık ve çoğu zaman da kullanıma özel oldukları için başka kaynaktan temin edilmeleri kolay değil.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...