Yeni otomobil mevcut hatchback’in önden motorlu/ön tekerlek çekişli platformunun değiştirilmiş bir versiyonunu temel alacak, ama daha kısa bir dingil açıklığına ve başka mimari farklılıklara sahip olacak.

İlişkili Haberler


Bu aşamada Mini’nin kesin planı hakkında başka bir şey bilinmiyor. Ama mevcut Mini modellerinin tasarımıyla ilgilenmiş mühendisler şu anki 3700 mm uzunluğundaki hatchback’ten daha kısa olan ve aynı zamanda hem Avrupa’daki, hem de Kuzey Amerika’daki bütün ilgili çarpışma testi kriterlerine uyum sağlayan önden motorlu, ön tekerlek çekişli, dört kişilik bir şehir otomobili yapmanın çok zor olacağını belirtiyorlar.

Bu da yeni Mini’nin iki kişilik bir kabine sahip olabileceğini düşündürüyor. Aynı tercih aracın birçok olası rakibinden biri olan, Smart Fortwo için de yapılmıştı. Başka bir olasılık da Toyota iQ’daki gibi üç kişilik bir konfigürasyon. Mini yetkilileri şehir otomobili konseptinin gelecekte üretime geçmesinin sadece bir ihtimal olduğu uyarısında bulunuyor ve gelecekteki üretime dair kesin ve hızlı bir karara varmadan önce Cenevre’de otomobile gösterilecek tepkiye bakacaklarını söylüyor.